Ukraina. Reuters: spotkanie szefowej MSZ Niemiec z prezydentem Zełenskim odwołane
Wbrew wcześniejszym ustaleniom minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie spotka się w poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim ze względu na problem z dopasowaniem harmonogramów obojga polityków - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock w poniedziałek przybyła do Kijowa z dwudniową wizytą. Na jej początku spotkała się z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą, wraz z którym oddała hołd ofiarom Hołodomoru - wywołanej w latach 30. XX wieku przez władze ZSRR klęsce głodu na obszarze ówczesnej Ukraińskiej SRR.
Baerbock spotka się na Ukrainie również z premierem tego kraju Denysem Szmyhalem.
Jak jednak podaje Reuters, wbrew wcześniejszym ustaleniom szefowa MSZ Niemiec nie spotka się w poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim ze względu na problem z dopasowaniem harmonogramów obojga polityków.
Ukraińskie MSZ krytycznie o działaniach Niemiec
W poniedziałek popołudniu minister Dmytro Kułeba powiedziała, że uznaje niemieckie wyjaśnienia dotyczące niedostarczania Ukrainie broni za niesprawiedliwe.
ZOBACZ: Ambasador Ukrainy w Niemczech apeluje o broń. "To kwestia pokoju lub wojny!"
Polityk zaznaczył przy tym, że będzie kontynuował rozmowy na ten temat ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock podczas jej dwudniowej wizyty na Ukrainie rozpoczętej w poniedziałek.
- Uważamy te wyjaśnienia za niesprawiedliwe i sądzimy, że istnieje przestrzeń dla głębszego zaangażowania Niemiec, musimy jednak uszanować stanowisko tego państwa. Nie oznacza to, że nie powinniśmy z nimi na ten temat rozmawiać - poinformował w poniedziałek portal Ukraińska Prawda, cytując ministra Kułebę.
Niemcy nie zgadzają się na dostawy broni. Ukraina chce rozmawiać
- Kwestia dostaw uzbrojenia na Ukrainę z Niemiec lub z krajów trzecich, które potrzebują zgody Niemiec, będzie jednym z tematów moich dzisiejszych rozmów z Annaleną Baerbock - dodał szef MSZ Ukrainy.
Federalna minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, odrzucając apele o dostawy broni na Ukrainę w związku z zagrożeniem rosyjską agresją oceniła pod koniec stycznia, że "niezbędne jest teraz zrobienie wszystkiego, aby doprowadzić do deeskalacji konfliktu". W rządzie federalnym kraju panuje "konsensus", iż dostawy broni na Ukrainę "nie byłyby obecnie pomocne".
Kułeba wyraził wdzięczność Niemcom za pracę, jaką wykonują w formacie normandzkim w innych kwestiach współpracy dwustronnej.