Putin: Francję i Rosję łączy niepokój z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie
Francję i Rosję łączy zaniepokojenie z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa; Francja bierze aktywny udział w wypracowaniu rozwiązań w tym kierunku - powiedział w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem.
W poniedziałek w Moskwie odbyło się spotkanie prezydentów Rosji i Francji, Władimira Putina i Emmanuela Macrona, na temat stosunków między Rosją i Zachodem w sferze bezpieczeństwa, a szczególnie możliwości złagodzenia napięcia w Europie Wschodniej.
Putin dziękuje Macronowi
- Łączy nas wspólne zaniepokojenie z powodu sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie. Dziękuję ci za to, że Francja nieprzerwanie bierze bardzo aktywny udział w wypracowaniu zasadniczych decyzji w tym kierunku - powiedział Putin podczas spotkania w Moskwie.
Wspomniał o działaniach poprzedników Macrona; wymienił m.in. zaangażowanie Paryża w podpisanie porozumień mińskich i - jak to ujął - "kryzys po napaści Gruzji na Osetię Południową".
ZOBACZ: Kryzys ukraiński. Joe Biden i Emmanuel Macron rozmawiali o działaniach wobec Rosji
Macron wyraził nadzieję, że poniedziałkowe rozmowy mogą stać się początkiem drogi ku deeskalacji i że uda się znaleźć wspólne rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie wojny. Ocenił, że dialog jest jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności.
Macron: dzisiejsze rozmowy pozwolą rozpocząć drogę deeskalacji
- W ciągu ostatnich tygodni kilkakrotnie rozmawialiśmy telefonicznie. Mimo kryzysu zdołałem także wymienić opinie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, jeśli chodzi o Ukrainę, a także koordynowałem się z wieloma sojusznikami europejskim - powiedział Macron, wymieniając także USA i Kanadę.
ZOBACZ: Ukraina. Reuters: spotkanie szefowej MSZ Niemiec z prezydentem Zełenskim odwołane
- Myślę, że dzisiejsze rozmowy pozwolą rozpocząć drogę, którą powinniśmy iść, czyli deeskalację - dodał prezydent Francji.
Putin wyraził zadowolenie ze spotkania z Macronem. - Nagromadziło się wiele kwestii, które można i należy omawiać bezpośrednio w bezpośrednim formacie - podkreślił. Przypomniał przy tym, że przez ostatnie dwa lata kontakty z Francją nie ustawały i w relacjach dwustronnych panuje "dobra atmosfera".
Czytaj więcej