Szef BBN: rola Polski i Francji w próbie zażegnania kryzysu wokół Ukrainy
Polska i Francja, sprawujące obecnie przewodnictwo w organizacjach międzynarodowych, mają szczególną rolę w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy - powiedział w sobotę szef BBN Paweł Soloch.
Dzień wcześniej szef BBN spotkał się z doradcą ds. europejskich prezydenta Francji Alexandrem Adamem. - Polska i Francja z racji pełnionych obecnie funkcji w organizacjach międzynarodowych - Polska jako kraj przewodniczący OBWE, Francja jako państwo sprawujące przewodnictwo w Radzie UE i obecne w formacie normandzkim - mają szczególną rolę w poszukiwaniu dyplomatycznych rozwiązań kryzysu - powiedział Soloch.
Rozmowa Dudy i Macrona
Podkreślił, że była to "kolejna w ostatnich dniach rozmowa z naszymi francuskimi partnerami". Przypomniał, że w czwartek prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Prezydenci rozmawiali w obliczu niepokojących wydarzeń w naszym regionie. Także w perspektywie planowanego spotkania Trójkąta Weimarskiego, który będzie okazją do podkreślenia europejskiej jedności w obliczu kryzysu oraz przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Francji na Ukrainie i w Rosji - dodał.
ZOBACZ: Marionetkowy rząd w Kijowie i obozy dla Ukraińców. Media publikują tajny raport o planach Rosji
- Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że podczas spotkania w Moskwie powinien wybrzmieć komunikat: Zachód, wspólnota transatlantycka jest zjednoczona. Zasady, na których zbudowana jest europejska architektura bezpieczeństwa, nie podlegają negocjacji w obliczu szantażu - powiedział szef BBN.
Spotkanie Trójkąta Weimarskiego
Zaznaczył, że "w tym kierunku szły także deklaracje strony francuskiej". - Przypomnę, że Francja niedawno zadeklarowała gotowość do zwiększenia swojego zaangażowania na wschodniej flance NATO, co jest pozytywnym sygnałem sojuszniczej solidarności - dodał. - Tematy poruszone przez prezydentów obu prezydentów dopełniliśmy oraz uszczegółowiliśmy podczas spotkanie z doradcą prezydenta Francji - poinformował.
W przyszłym tygodniu w Berlinie ma się odbyć spotkanie przywódców państw Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydentów Dudy i Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza.