Słowacja udostępni USA dwa lotniska wojskowe. Podpisano umowę

Świat
Słowacja udostępni USA dwa lotniska wojskowe. Podpisano umowę
Twitter/Mariusz Błaszczak
Rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że w ciągu następnych kilku dni ze Stanów Zjednoczonych do Europy przerzuconych zostanie dodatkowo około 2 tysięcy żołnierzy.

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad` i sekretarz stanu USA Antony Blinken podpisali w Waszyngtonie w nocy z czwartku na piątek umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez słowacki parlament, a następnie ratyfikowana przez prezydent Zuzanę Czaputovą.

Umowa pozwoli wojskom amerykańskim na korzystanie z infrastruktury na dwóch wojskowych lotniskach, a także na innych obiektach i obszarach. Amerykanie mają zainwestować 100 mln dolarów w modernizację obiektów. Umowę podpisano na 10 lat.

Umowa pomiędzy Słowacją a USA

Przedstawiciele słowackiego rządu powiedzieli, że umowa nie zagraża suwerenności kraju, jak twierdzi parlamentarna i pozaparlamentarna opozycja, a także przeciwnicy bliskich związków z USA.

 

ZOBACZ: Amerykańscy żołnierze są w drodze do Polski

 

Po podpisaniu porozumienia minister obrony Słowacji Jaroslav Nad` podkreślił, że jest ona wyrazem wspólnego zaangażowania Słowacji jako sojusznika z NATO dla bezpieczeństwa transatlantyckiego.

 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ze swej strony podkreślił korzyści płynące z umowy dla obu krajów. Sprzeciwił się również błędnym informacjom towarzyszącym porozumieniu, mówiąc, że dokument ten oparty jest na wzajemnej współpracy i szacunku oraz wyraża interesy obu rządów.

Projekt musi ratyfikować parlament i prezydent

Umowę musi ratyfikować parlament i podpisać Czaputova, która popiera współpracę obronną Słowacji ze Stanami Zjednoczonymi. Chcąc złagodzić obawy i krytykę części społeczeństwa, upoważniając ministrów do podpisania umowy, opublikowała dodatkowe oświadczenie interpretacyjne.

 

ZOBACZ: Szef polskiego MSZ w Waszyngtonie. "Dominuje świadomość, że trzeba wzmacniać wschodnią flankę NATO"

 

Omawia i tłumaczy te części porozumienia, które budzą najwięcej wątpliwości. Dotyczą np. ewentualnej odpowiedzialności karnej żołnierzy USA, praw związanych z ich obecnością na terenie Słowacji, odszkodowań za ewentualne szkody, związane z majątkiem lub środowiskiem naturalnym.

 

Strona amerykańska także ma własną klauzulę interpretacyjną, która według prezydent, jest zgodna z klauzulą słowacką.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie