Prof. Gielerak: zakażenie koronawirusem towarzyszy realnej przyczynie hospitalizacji

Polska
Prof. Gielerak: zakażenie koronawirusem towarzyszy realnej przyczynie hospitalizacji
Polsat News
dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Grzegorz Gielerak

- Szpitale tymczasowe od kilku tygodni prezentują duże rezerwy możliwości w zakresie przyjęć pacjentów, i to pomimo ogromnych wzrostów liczby zakażeń SARS-CoV-2 - powiedział szef WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. Dodał, że obecnie głównie hospitalizowane są osoby chore na zupełnie inne choroby, ale mające pozytywny wynik testu. Nie on jednak jest powodem hospitalizacji.

Eksperci mówią, że fala zakażeń Omikronem bardzo różni się od poprzednich. Ten wariant koronawirusa jest np. bardziej zakaźny niż Delta. Jednak większość lekarzy nie widzi obecnie znaczącego napływu na ich oddziały nowych chorych pomimo znacznego wzrostu zakażeń.

 

ZOBACZ: Omikron. Nowy podwariant koronawirusa bardziej zakaźny niż poprzednik. Również dla zaszczepionych

 

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak został zapytany o to, czy to prawda, że obecnie mamy do czynienia głównie z chorymi, którzy trafiają do szpitali z zupełnie innymi schorzeniami, a przy okazji testu przed przyjęciem jest wykrywane zakażenie koronawirusem.

Prof. Gielerak: zakażenie koronawirusem towarzyszy realnej przyczynie hospitalizacji

- Zdecydowanie. Generalnie w Polsce notowane są w ostatnich dniach nieznacznie rosnące liczby osób z zakażeniem SARS-CoV-2, które przebywają w polskich szpitalach. Są to wzrosty od kilkudziesięciu do 200 osób dziennie. Sukcesywnie jednak cały czas zmniejsza się liczba pacjentów leczonych za pomocą respiratorów. I to właśnie widzimy w szpitalach - odpowiedział.

 

Prof. Gielerak stwierdził, że "przyjmujemy pacjentów zakażonych koronawirusem, ale to zakażenie jest towarzyszące realnej przyczynie hospitalizacji".

 

ZOBACZ: Prof. Grzegorz Gielerak: powinniśmy traktować koronawirusa jak inne wirusy układu oddechowego

 

Szef WIM zapytany, czy w ślad za spadkami liczby osób podłączonych do respiratorów, powinny w lutym iść spadki zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2, odpowiedział, że "pamiętajmy, że statystyka mówi o średnim czasie od przyjęcia pacjenta z COVID-19 do szpitala do jego zgonu – i jest to między 24 a 28 dni". - Raportowane w ostatnich dniach zgony na COVID-19 dotyczą więc pacjentów, którzy do szpitali trafili na początku stycznia. Tak więc to jeszcze zgony będące spadkobierstwem fali Delty - dodał prof. Gielerak.

 

Grzegorz Gierelak zauważył, że teraz jest "zdecydowanie mniej obecnie masywnych zapaleń płuc, mniej pacjentów z powikłaniami COVID-19 trafia do szpitali, więc co za tym idzie, zgonów też będzie mniej".

Strategia dla polskiego systemu ochrony zdrowia

- Jeżeli bardzo wgłębimy się w ogólnopolskie dane o zakażeniach, to w Małopolsce od kilku dni notowane są już spadki zakażeń. A było to województwo, w którym fala Omikronu wystartowała. Wygląda więc, że jeżeli chodzi o liczbę zakażeń, może być to fala intensywna, ale krótka - zauważył prof, dodając, że "spadki zakażeń w kolejnych województwach też nastąpią stosunkowo szybko, bo jest to naturalny proces na etapie wygaszania epidemii, z którym w najbliższych tygodniach będziemy mieli do czynienia".

 

ZOBACZ: Premier Kanady Justin Trudeau zakażony koronawirusem. "Czuję się dobrze, pracuję zdalnie"

 

Prof. Gielerak zapytany o strategie dla polskiego systemu ochrony zdrowia, odpowiedział, że "zawiera się w trzech punktach". - Po pierwsze, wdrożenie w jednostkach państwowej inspekcji sanitarnej nowych systemów informacyjnych - nowoczesnej infrastruktury danych umożliwiającej gromadzenie w czasie rzeczywistym wyczerpujących informacji na temat wirusowych infekcji dróg oddechowych: hospitalizacji, zgonów, danych genomowych wraz z tradycyjnymi informacjami klinicznymi i epidemiologicznymi kluczowymi dla wiarygodnej kontroli epidemii - powiedział profesor.

 

- Drugim zamierzeniem powinno być zaplanowanie i wykonanie celowych inwestycji i reform niezbędnych do przygotowania się na przyszłe warianty SARS-CoV-2 i inne nowe wirusy. Trzeci element to organizacja zasobów ludzkich gotowych do wdrażania zaleceń dotyczących zdrowia publicznego z zamiarem utworzenia elastycznego, posiadającego zdolność szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe, systemu środowiskowej opieki zdrowotnej realizującego zalecenia agencji zdrowia publicznego – wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej poprzez testowanie, szczepienie itp. - zakończył.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie