Mateusz Morawiecki: cały świat zachodni musi zjednoczyć się na rzecz niepodległości Ukrainy
- Cała Europa i cały świat zachodni muszą zjednoczyć się na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy - powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie. - Gazociąg Nord Stream 2 jest pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce prezydenta Rosji Władimira Putina - dodał.
- Przeprowadziliśmy dzisiaj bardzo owocne negocjacje z panem Mateuszem Morawieckim. Jestem wdzięczny, że przyjął zaproszenie i odwiedził Ukrainę w tak trudnym czasie - powiedział na konferencji po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim premier Ukrainy Denys Szmyhal.
- Bardzo wysoko cenimy znaczące wsparcie Polski, naszego przyjaciela. Ona w znacznym stopniu jest wynikiem intensywnego dialogu oraz skutecznej współpracy prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy - dodał.
- Ważne dla Ukrainy były pana słowa o tym, że my i Polska stoimy po stronie ukraińskiej swobody, demokracji, bezpieczeństwa oraz prawa Ukraińców do podjęcia suwerennych decyzji dotyczących losu swojego narodu - powiedział Szmyhal, zwracając się do Morawieckiego.
ZOBACZ: Minister obrony Ukrainy po rozmowie z Błaszczakiem: czekamy na interesujące podarunki od przyjaciół
- Dzisiejsza nasza pozycja we wspólnocie międzynarodowej - "nic o Ukrainie bez Ukrainy" - stała się możliwa i zawdzięczamy ją w znaczącym stopniu naszym polskim przyjaciołom - stwierdził Szmyhal.
- Zwłaszcza w zeszłym roku była to znacząca pomoc w zwalczaniu pandemii. Dzisiaj my bardzo ściśle współpracujemy w warunkach trwającej agresji rosyjskiej i praktyczna pomoc Polski wzmocni naszą gotowość skutecznego przeciwdziałania Rosji - oświadczył premier Ukrainy.
Suwerenność oraz niepodzielność terytorialna Ukrainy
Szmyhal zwrócił uwagę, że "Polska zdecydowanie popiera suwerenność oraz niepodzielność terytorialną Ukrainy". - Popiera też kurs ukraiński do członkostwa w Unii Europejskiej i w Sojuszu Północnoatlantyckim. Popiera też w ramach sojuszu politykę otwartych drzwi - zaznaczył.
Premier Ukrainy przekazał też, że podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim poruszono "dialog o połączeniu kolejowym Kijowa i Warszawy linią wysokoprędkościową". Dodał też, że podczas spotkania poruszono temat budowy nowych punktów kontroli na granicy.
- Jesteśmy także zainteresowani rozpoczęciem negocjacji na temat przygotowania do zawarcia porozumienia o liberalizacji międzynarodowego transportu towarowego na linii Ukraina-Unia Europejska - oświadczył.
Nowy format współpracy regionalnej
Szmyhal wyraził nadzieję, "że w najbliższym czasie uda nam się zacząć realizować nowy format współpracy regionalnej: Ukraina, Polska Wielka Brytania". - W warunkach trwającej rosyjskiej agresji warto podpisać trójstronny dokument o współpracy we wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego – dodał szef ukraińskiego rządu.
Jak podkreślił, tematem rozmowy z polskim premierem było bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i Polski, w tym wspólne działania wobec Nord Stream-2, przechowywanie gazu przez polskie firmy w magazynach na Ukrainie, stworzenie technicznych możliwości importu przez Ukrainę gazu z Polski, zwłaszcza z terminalu LNG.
ZOBACZ: Paweł Soloch, szef BBN: Polska przekaże Ukrainie defensywną amunicję
Według Szmyhala, priorytetowe powinny pozostać wspólne projekty infrastrukturalne, zwłaszcza kolejowe i drogowe, w tym integracja Ukrainy z siecią drogową UE.
Premier Ukrainy przekazał, że Mateusz Morawiecki zaprosił go do Warszawy na planowane na 14 marca spotkanie szefów rządów państw Trójkąta Lubelskie.
Zamanifestować jedność Polski z Ukrainą
- Jestem tutaj dziś w Kijowie po to, żeby zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim w obliczu ryzyk, niebezpieczeństw, o których wszyscy wiemy - powiedział z kolei premier Mateusz Morawiecki.
- Cała Europa i cały świat zachodni muszą zjednoczyć się na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy - dodał.
Mateusz Morawiecki stwierdził też, że "jesteśmy gotowi do udzielenia Ukrainie wsparcia zarówno w sprawach gazowych, jak i związanych z obronnością, ze wsparciem stabilności gospodarczej, a także przekazać pomoc humanitarną, co już czynimy".
"Nord Stream 2 jest pistoletem"
Premier Morawiecki odniósł się do sprawy gazociągu Nord Stream 2. - Ten gazociąg jest bardzo niebezpiecznym instrumentem, można powiedzieć: pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce Putina, a cała polityka klimatyczna - jak dzisiaj coraz to bardziej wyraziście widzimy - również niestety zmierza do tego, aby uzależniać się bardziej, przynajmniej w najbliższych 5-10 latach, od Rosji - ocenił.
Jak dodał, "5-10 lat w polityce, w polityce międzynarodowej to wieczność, bardzo dużo się może zdarzyć, wszystko się może zdarzyć". - Raz jeszcze apeluję do naszych niemieckich partnerów, aby przejrzeli na oczy, aby dojrzeli te ogromne ryzyka, które wyłaniają się na horyzoncie i żeby zrobili wszystko, aby uchronić Europę, tę część Europy i myślę też - zwiększyć swoje własne bezpieczeństwo, bo apetyty neoimperialne ze strony Rosji mogą być naprawdę trudne do zaspokojenia. Wiemy, jak działają imperia - dodał.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Rząd ogłosił pomoc finansową dla Ukrainy
- Tylko zdecydowana postawa, przyjazna, bo wszyscy chcą żyć w przyjaźni z Rosją, wszyscy chcemy żyć w przyjaźni z Rosją, przyjazna, ale zdecydowana - w obliczu potencjalnej agresji - może takie potencjalnego agresora odstraszyć - mówił szef polskiego rządu.
- Stoimy dziś ramię w ramię z państwem ukraińskim po to, by dopomóc w obronie tego zagrożonego bezpieczeństwa, zagrożonego ze strony rosyjskiego sąsiada - powiedział premier.
Dodał też, że ministrowie spraw zagranicznych "pracują nad ewentualnym formatem, który mógłby przybliżyć współpracę na wielu polach pomiędzy Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią".
Morawiecki: chcemy udzielić wsparcia państwu ukraińskiemu
Szef polskiego rządu zauważył, że nasza część Europy, Polska, Ukraina, nie doświadcza trzęsień ziemi ani wybuchów wulkanów, "ale cóż z tego - skoro mieszkając w takiej bliskości do Rosji - mamy poczucie życia u podnóża wulkanu". - Dlatego zdajemy sobie sprawę, jak mało kto w Europie, jaką wartość ma bezpieczeństwo, jaką wagę mają sojusze, wsparcie sąsiadów w sytuacji zagrożenia i tego wsparcia chcemy udzielić państwu ukraińskiemu - zaznaczył Morawiecki.
- O tę pomoc zabiegamy w państwach UE, w całej UE, w państwach NATO, ale także i my, Polska, jesteśmy gotowi do udzielenia wsparcia, zarówno w tematach, o których wspominał pan premier, w tematach gazowych, jak również związanych z obronnością i ze wsparciem stabilności gospodarczej Ukrainy, a także jesteśmy gotowi przekazać pomoc humanitarną, co już zresztą czynimy - powiedział premier.
Morawiecki zadeklarował też: - Jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej, zestawy pocisków przeciwlotniczych GROM, a także lekkie moździerze oraz drony rozpoznawcze.
- W ścisłym kontakcie z prezydentem zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym - przekazał w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Jak dodał, tę decyzję "finalizuje" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Czytaj więcej