Rosja. Spotkanie Victor Orban - Władimir Putin. "Będzie najważniejsze z dotychczasowych"
Wtorkowe spotkanie premiera Węgier Viktora Orbana z prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie będzie najważniejsze z dotychczasowych - oświadczył na Facebooku szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po przylocie do stolicy Rosji.
Jak podkreślił, we wtorek dwaj przywódcy spotkają się już po raz 12., ale będą to rozmowy o największym znaczeniu.
"Z dwóch powodów: po pierwsze my, Węgrzy, nauczyliśmy się, że jeśli dochodzi od konfliktu między Wschodem i Zachodem, to mieszkańcy Europy Środkowej zawsze na tym tracą, tak więc w strategicznym interesie naszego bezpieczeństwa narodowego leży to, by obecny konflikt został rozwiązany na drodze rozmów" – powiedział Szijjarto.
Zaznaczył, że przed spotkaniem z Putinem Orban skonsultował się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, jako że Francja sprawuje obecnie prezydencje w UE.
"Najbardziej udany rok we współpracy węgiersko-rosyjskiej"
Później rzecznik węgierskiego premiera, Bertalan Havasi powiedział, że Orban przeprowadził też rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, podczas której omówili sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy i opowiedzieli się za rozwiązaniem kryzysu na drodze dialogu.
"Drugi powód, dla którego obecne spotkanie jest bodaj najważniejsze, to fakt, że zeszły rok był najbardziej udany z punktu widzenia dwustronnej węgiersko-rosyjskiej współpracy" – oznajmił. I Wspomniał np., że Węgry kupiły od Rosji szczepionkę przeciw COVID-19 Sputnik, zawarły z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu, a także Rosja pomogła w ewakuacji z Kazachstanu zagrożonych węgierskich obywateli.
Dodał, że na bieżący rok też są plany dwustronnej współpracy i jeśli zostaną zrealizowane, "Węgrzy mogą znów bardzo skorzystać na tym, że Węgry prowadzą politykę zagraniczną opartą o respektowanie powiązań sojuszniczych, a jednocześnie przywiązujemy duże znaczenie do powodzenia stosunków dwustronnych, np. w odniesieniu do Rosji".
ZOBACZ: Węgry. Orban: nie można dopuścić, by TSUE decydował za narody i rządy
Jak podkreślił, minione lata pokazały, że "można utrzymywać z Rosją kulturalne i pragmatyczne stosunki, a jednocześnie przestrzegać naszych zobowiązań sojuszniczych".
Szijjarto powiedział, że we wtorek będą omawiane przede wszystkim sprawy energetyczne i gospodarcze, np. Węgry chcą zwiększyć ilość gazu przewidzianą w umowie długoterminowej. "W obecnej sytuacji kryzysu zaopatrzenia w energię w Europie zastanawiam się, co by było, gdybyśmy słuchali tych, którzy nam odradzali zawarcie długoterminowej umowy z Rosjanami. Na szczęście je zawarliśmy, zagrożenie dostaw nas zatem nie dotyczy" - powiedział.
Sam Szijjarto spotka się we wtorek w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.