Darmowe testy antygenowe w aptekach. Ministerstwo publikuje mapę
Od czwartku w kilkudziesięciu aptekach można wykonywać bezpłatne testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2. Badanie wykona farmaceuta, a wynik jest dostępny w kilkanaście minut. Resort zdrowia opublikował na swoich stronach mapę dostępnych punktów wykonujących takie badania.
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia w czwartek ruszył program bezpłatnych badań w kierunku COVID-19 przy pomocy testów antygenowych w aptekach.
Bezpłatne testy dla każdego
Badania są bezpłatne, przeprowadza je farmaceuta. Nie ma limitu takich testów, które można przeprowadzić u tej samej osoby. Wyniki są wpisywane do systemu EWP. W przypadku wyniku negatywnego pacjent otrzyma Unijny Certyfikat COVID ważny 48 godzin.
Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. Jeśli wynik będzie pozytywny pacjent zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma z kolei Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o wyzdrowieniu z choroby.
ZOBACZ: Adam Niedzielski: darmowe leczenie z użyciem robota dla chorych na nowotwór prostaty
Resort zdrowia sugeruje, by w sytuacji, gdy wynik testu antygenowego jest ujemny, ale pacjent ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, poprosić lekarza o skierowanie na test PCR. Można to zrobić online.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że testy będą w każdej aptece.
Później jednak resort doprecyzował, że takie testy będą wykonywać apteki, które dysponują odpowiednią infrastrukturą.
64 punkty testowania na starcie
W dniu rozpoczęcia programu przystąpiły do niego 64 punkty z około 13 tys. aptek w Polsce - poinformowała Interia.
ZOBACZ: Mariusz Błaszczak zakażony koronawirusem. Szef MON w izolacji
- Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy - przekazał na Twitterze Niedzielski. Jak dodał, kolejne placówki zgłaszają się do systemu.
Szef resortu zastrzegł jednak, że aptek testujących będzie sukcesywnie przybywać. Na stronach rządowych przygotowano mapę z adresami placówek, w których można wykonać test antygenowy.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w obliczu narastającej fali zakażeń zwiększenie możliwości i wydolność systemu testowania są traktowane priorytetowo. - Wprowadzimy możliwość wykonywania testów antygenowych, na które nie potrzeba skierowania, w punktach, gdzie pobierane są wymazy na testy PCR. Zależy nam na poszerzeniu dostępności testowania, bo piąta fala jest momentem, kiedy musimy testować jak najwięcej osób - zapowiedział w rozmowie z Interią Waldemar Kraska.
Stolik zabiegowy i środki ochrony
Apteka, wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy urządzonego, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki).
W pomieszczeniu powinna być umywalka z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalka mobilna, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.
ZOBACZ: Czechy. Nauczyciele i uczniowie muszą robić dwa razy w tygodniu testy na COVID-19
Konieczny jest termometr bezdotykowy do mierzenia pacjentowi temperatury przed wykonaniem testu, sprzęt komputerowy z dostępem do internetu i drukarka, miejsce pozwalającego na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne.
W Polsce jest ponad 13 tys. aptek.
Więcej na ten temat w Interii.
Czytaj więcej