Ostrzeżenia IMGW i drogowców. Marznący deszcz i gołoledź. W nocy -20 stopni
Na zachodzie kraju może padać marznący deszcz powodujący gołoledź; spodziewane są też gęste mgły ograniczające widzialność od 100 do 200 metrów - ostrzega w niedzielę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu dnia temperatura maksymalna może osiągnąć nawet 5 stopni na plusie. W nocy, w rejonach podgórskich Karpat, lokalnie termometry wskażą 20 stopni na minusie
IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed marznącym deszczem dla województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Mieszkańców dwóch ostatnich województw ostrzega ponadto przed gęstymi mgłami.
Następnie rozszerzył ostrzeżenia o część woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Ślisko na drogach. Ostrzeżenia drogowców
W niedzielę rano wszystkie drogi krajowe były przejezdne. Wyjechały na nie 442 pojazdy do zimowego utrzymania - poinformowała w Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Drogowcy również apelują o ostrożną jazdę, bo utrudniają ją opady śniegu, mgły i błoto pośniegowe.
O poranku opady śnieg wystąpiły na terenie województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Natomiast mgły ograniczające widoczność na terenie województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego.
ZOBACZ: Turyści utknęli w Tatrach. Zostali sprowadzeni po prawie dobie od wezwania
Według GDDKiA w dzień w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz i mżawkę, do godzin południowych oraz wieczorem przejściowo marznące, powodujące gołoledź.
W Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 6 cm do 8 cm. Na zachodzie także silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -5 stopni na północnym wschodzie, około -1 stopnia w centrum, do 5 stopni Celsjusza na zachodzie.
Pogoda na niedzielę. Nawet 20 stopni mrozu
W niedzielę od zachodu do Polski zacznie wkraczać strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Wschodnia połowa kraju pozostaje pod wpływem arktycznych mas powietrza.
- Na wschodzie będzie dużo przejaśnień, a wieczorem spodziewamy się nawet rozpogodzeń, choć miejscami możliwe są przelotne opady śniegu. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami. Możliwe są słabe opady śniegu przechodzącego w śnieg z deszczem i deszcz. Także na zachodzie, do godzin południowych oraz wieczorem, prognozowane są opady marznące powodujące gołoledź oraz mgły i zamglenia ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 4 stopni Celsjusza na wschodzie, minus 1 w centrum, do plus 5 stopni na krańcach zachodnich. Wiatr będzie słaby, tylko na południowym wschodzie początkowo umiarkowany i porywisty - powiedziała Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
ZOBACZ: Starogard Gdański. Rodzice mieli skatować 10-tygodniową córkę. Miała połamane ręce
W nocy z niedzieli na poniedziałek na wschodzie Polski nadal będzie dużo rozpogodzeń, którym towarzyszyć będą wyraźne spadki temperatury. Na południowym wschodzie minimalna temperatura wyniesie minus 15 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich Karpat termometry mogą wskazywać nawet minus 20 stopni. W centrum kraju temperatura spadnie do około minus 8 stopni. Najcieplej - plus dwa stopnie Celsjusza - prognozowane są na północnym zachodzie Polski.
Na zachodzie zachmurzenie będzie całkowite z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Możliwe są marznące opady powodujące gołoledź oraz mgły i zamglenia ograniczające widzialność do 200 metrów. Wiatr będzie słaby, zmienny, przechodzący w południowy.
Czytaj więcej