Rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy. "Tematem sytuacja wokół ukraińskich granic"
Trwają rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy w Wiśle. - Tematem rozmów prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego jest sytuacja wokół ukraińskich granic - zdradził szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
- Tematem rozmów prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego jest sytuacja wokół ukraińskich granic, Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji - powiedział w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Polska nie zgadza się na agresywną politykę Rosji
Wcześniej Kumoch poinformował, że w Wiśle rozpoczęły się rozmowy w cztery oczy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
ZOBACZ: Ukraina. Rada bezpieczeństwa: 127 tys. rosyjskich wojskowych przy naszych granicach
- Chyba temat jest oczywisty - sytuacja, które dzieje się wokół ukraińskich granic. Rosyjskie prowokacje i eskalacje powodują olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa znacznej części kontynentu. Polska wspiera Ukrainę, Polska bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie"- powiedział Kumoch na briefingu prasowym w Wiśle.
- Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego, sojuszników z NATO - oświadczył szef BPM.
Kumoch zaznaczył, że rozmowy w Wiśle "potrwają dziś do bardzo późna, będą różne formaty". - Chcemy, by była pełna, jasna koordynacja działań między naszymi państwami - podkreślił prezydencki minister.
Soloch: wsparcie materialne, a nie tylko polityczne
Prezydent Andrzej Duda omówi z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim możliwości wsparcia naszego sąsiada w zakresie materialnym, a nie tylko w zakresie wsparcia politycznego - zapowiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch.
Soloch w TVP Info był pytany o to, czy Polska udzieli Ukrainie pomocy militarnej w sytuacji koncentracji wojsk rosyjskich przy granicach naszego sąsiada. Pytanie padło w kontekście już udzielonej przez państwa NATO pomocy dla Ukrainy - jak np. pomocy w postaci sprzętu wojskowego udzielonej przez Brytyjczyków - a także zapowiedzi udzielenia takiej pomocy przez kolejne państwa Zachodu.
ZOBACZ: Szef BBN: NATO musi równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija
Szef BBN zapewnił, że m.in na ten temat prowadzone są w czwartek rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego - ich spotkanie w Wiśle potrwa do piątku. - O tym rozmawiają m.in obaj prezydenci - powiedział Soloch.
Wyjaśnił, że podczas tych rozmów będą "omówione możliwości wsparcia Ukrainy również w zakresie materialnym, a nie tylko w zakresie wsparcia politycznego". Szef BBN dodał, że przed spotkaniem z Zełenskim polski prezydent omówił tę kwestię w gronie przedstawicieli polskiego rządu, w tym kierownictwa: MON, MSZ i MSWiA.
100 tys. rosyjskich żołnierzy przy granicy
Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.
Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.