Wichury w Polsce. Ponad 4,5 tys. interwencji Straży Pożarnej; 200 budynków uszkodzonych
Strażacy interweniowali już 4,5 tysiąca razy z powodu silnego wiatru w kraju. Wichura uszkodziła 200 budynków. Obecnie front atmosferyczny jest na południu kraju, rośnie liczba zgłoszeń na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu - informuje bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
Brygadier przekazał, że do godz. 14.30 w poniedziałek strażacy otrzymali 4 590 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru. Najczęściej interweniowali na Mazowszu - 1 150 razy. Do 806 akcji wyjechali w woj. łódzkim, 559 w woj. zachodniopomorskim, a 522 w woj. wielkopolskim.
- Obecnie front atmosferyczny jest na południu kraju. Strażacy otrzymują zgłoszenia o uszkodzonych budynkach i przewróconych drzewach - zaznaczył bryg. Kierzkowski. W woj. śląskim interweniowali dotąd 202 razy, w woj. małopolskim - 143, a w woj. podkarpackim - 88.
Strażacy otrzymali dotychczas 200 zgłoszeń o uszkodzonych budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Ponadto dwie osoby zostały ranne. Doszło do tego w Elblągu na ul. Łęczyckiej, gdzie na kobietę i mężczyznę spadł konar drzewa.
Nadal w większości kraju ważne są ostrzeżenia drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Kraju przed silnym wiatrem. Porywy wiatru mogą osiągać nawet 100 km/h. Po południu alerty stopniowo przestają obowiązywać w zachodniej części kraju.
Spadający konar zranił kobietę w Śląskiem
Spadający konar drzewa ranił w poniedziałek kobietę w Pszowie (Śląskie). Z powodu trudnych warunków atmosferycznych straż pożarna w woj. śląskim interweniowała w poniedziałek już 175 razy – poinformowała po południu młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.
Silny wiatr uszkodził 2 dachy – w Kłobucku i w Sosnowcu. Strażacy interweniowali także wielokrotnie m.in. w Częstochowie, Bielsku-Białej i Gliwicach.
W regionie panują trudne warunki drogowe. Policja notuje większą niż zazwyczaj liczbę kolizji.
IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało na poniedziałek ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi na terenie woj. śląskiego.
Ponad 500 interwencji w Zachodniopomorskiem
Najwięcej interwencji jest w powiecie koszalińskim, a także kołobrzeskim i sławieńskim. Głównie to połamane drzewa i gałęzie. Wiatr wzmógł się także w Szczecinie i okolicach, powalone drzewo zablokowało m.in. ul. Weleckiej w stronę Mierzyna.
IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa zachodniopomorskiego. Może wiać ze średnią prędkością od 50 do 70 km/godz., w porywach do 100 km/godz., a w pasie nadmorskim do 110 km/godz. Najsilniejsze porywy mają wystąpić jeszcze przed południem. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 16 w poniedziałek
W województwie zachodniopomorskim od godz. 21 w niedzielę obowiązuje drugi stopień zagrożenia silnym wiatrem, który może osiągnąć średnią prędkość 50 km/godz., w porywach do 100 km/godz., a lokalnie w pasie nadmorskim nawet do 110 km/godz. Z aktualnych prognoz IMGW wynika, że w Zachodniopomorskiem wiatr w kolejnych godzinach ma słabnąć.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Dolnego Śląska
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na terenie województwa dolnośląskiego. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 17 w poniedziałek.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla wszystkich powiatów województwa dolnośląskiego. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu. Najwyższe porywy wiatru prognozowane są w pierwszej połowie dnia" – podało IMGW.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 17. w poniedziałek.
Interwencje w Wielkopolsce
Do poniedziałkowego popołudnia obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, jaki wystąpi na obszarze całej Wielkopolski. IMGW poinformował, że jak dotąd najmocniejsze powiewy odnotowano w Poznaniu, Lesznie, Kaliszu i Pile.
Zgodnie z ostrzeżeniem IMGW do godz. 16 w poniedziałek na terenie wszystkich powiatów regionu z zachodu i północnego zachodu będzie wiał wiatr, który osiągnie średnią prędkość od 35 km/h do 50 km/h, a w porywach do 100 km/h.
W poniedziałek synoptyk IMGW-PIB Lech Buchert poinformował, że dotychczas najsilniejsze porywy odnotowano w Poznaniu - 70 km/h, Lesznie i Kaliszu - 60 km/h oraz w Pile 55 km/h.
- Średnia prędkość wiatru dochodzi do 40 km/h. W najbliższych godzinach wiatr będzie się nasilał. Prognozuje się, że porywy wiatru mogą dochodzić do 100 km/h. Po południu wiatr stopniowo zacznie słabnąć – wskazał Buchert.
Dyżurny wielkopolskiej PSP przekazał, że do godz. 7 rano w poniedziałek strażacy w całym regionie interweniowali pięć razy w związku ze zdarzeniami spowodowanymi przez silny wiatr.
Zamknięte cmentarze w Gdańsku
Z powodu porywistego wiatru ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostały cmentarze komunalne w Gdańsku. Nie można wejść również na teren Parku Oliwskiego.
Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan, ze względu na panujące bardzo trudne warunki atmosferyczne – silny, porywisty wiatr – Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamknął cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. - Na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Łostowickim obowiązuje zakaz wjazdu samochodów - dodała Kiljan.
Zaplanowane na cmentarzach komunalnych pogrzeby będą odbywać się zgodnie z wyznaczonymi terminami. GZDiZ prosi też o parkowanie pojazdów w bezpiecznych miejscach i, jeśli to możliwe, nie stawianie ich pod drzewami.