Nowe pociągi dla SKM Warszawa. Jeden ma barwy Unii Europejskiej. Zaprezentował je Rafał Trzaskowski
Pociąg ozdobiony złotymi gwiazdami z flagi Unii Europejskiej wkrótce wyjedzie na warszawskie tory. Podobnie jak 20 innych składów, wyprodukowanych przez nowosądecki Newag, trafi do floty Szybkiej Kolei Miejskiej. - Chcemy przypomnieć, jak ważne jest członkostwo w Unii i ile stolica na nim skorzystała. To w sumie 18 miliardów złotych - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Na razie do Warszawy przyjechały dwa spośród zamówionych 21 pociągów. Zaprezentowano je w środę na terenie bazy Szybkiej Kolei Miejskiej na stołecznych Odolanach. Zjawił się tam m.in. prezydent miasta Rafał Trzaskowski.
Wyjaśnił on, dlaczego jeden ze składów pomalowany jest na niebiesko-granatowo, a nie jak pozostałe, na czerwono-żółto-biało. Ponadto na jego boku widoczne są gwiazdy z flagi Unii Europejskiej.
ZOBACZ: Bilet weekendowy PKP Intercity. Mateusz Mahamid pobił rekord liczby przejechanych kilometrów
- Chcemy przypomnieć, jak ważne jest członkostwo w UE i ile stolica na nim skorzystała. To w sumie 18 miliardów złotych, czyli tak, jakby każdy mieszkaniec miasta otrzymał 10 tysięcy złotych - wyliczał Trzaskowski.
Jak dodał, większość "tak dużych projektów", jak włączenie 21 nowych pociągów do floty SKM jest wspierana przez środki z Unii Europejskiej. Zauważył również, że Newag - producent tych składów - jest rodzimym, polskim przedsiębiorstwem.
Unijny pociąg SKM Warszawa wyjedzie w trasę do końca marca
Obecny na prezentacji Józef Michalik, wiceprezes Newagu, dodał, że unijny skład uświetnia również miniony Europejski Rok Kolei, czyli 2021 r., jak i "pewien szczególny fakt".
- Ten pociąg jest dwusetnym elektrycznym zespołem trakcyjnym wyprodukowanym przez Newag i pochodzącym z serii pojazdów Impuls - powiedział.
Głos zabrał także Alan Beroud, szef stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej. - Te dwa nowe pociągi udało się otrzymać trzy miesiące przed terminem wynikającym z harmonogramu. Wprowadzimy je do rozkładu jazdy jeszcze w I kwartale 2022 roku - powiedział.
Prezes SKM uściślił, że najpierw skorzystają z nich pasażerowie linii S2, łączącej Lotnisko Chopina z centrum Warszawy i podmiejskim Sulejówkiem.
Nowe pociągi SKM. W środku dłuższych zmieści się 835 pasażerów
Wartość inwestycji, którą pochwalili się Trzaskowski, Michalik i Beroud, to 668 mln zł brutto, z czego około 200 mln zł pochodzi ze środków unijnych. W jej ramach do miasta trafi sześć pociągów 4-członowych o długości 75,6 metra oraz piętnaście 5-członowych, mających niemal 92 metry.
Na pokładach podróżni znajdą m.in. zasięg Wi-Fi, ładowarki USB, miejsca na rowery, wózki oraz większy bagaż czy system informacji oraz biletomaty. W pojazdach zainstalowano również defibrylatory - urządzenia ratujące życie w przypadkach zaburzeń pracy serca.
Szybka Kolej Miejska jest elementem Warszawskiego Transportu Publicznego. Pociągi tego przewoźnika przeważnie korzystają z tych samych torów co Koleje Mazowieckie czy PKP Intercity, lecz trasy ułożone są tak, by obsłużyć przede wszystkim stacje w stolicy i graniczących z nią miejscowościach.