Korea Północna. Drugi rakietowy test w tym tygodniu. "To przypuszczalnie pocisk balistyczny"

Świat
Korea Północna. Drugi rakietowy test w tym tygodniu. "To przypuszczalnie pocisk balistyczny"
PAP/EPA/KCNA
Drugi test rakietowy Korei Północnej w tym tygodniu

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego drugi w tym tygodniu test rakietowy. Według armii Korei Południowej Pjongjang dokonał prawdopodobnie próby pocisku balistycznego, który wpadł do morza. Nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach.

Dowództwo armii południowokoreańskiej podało, że start rakiety balistycznej został wykryty około godziny 7:27 czasu lokalnego ze śródlądowego obszaru Korei Północnej w kierunku oceanu u jej wschodniego wybrzeża.

 

Według agencji Kyodo pocisk wylądował poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un zapowiedział zbrojenia i wezwał armię do "absolutnej lojalności"

 

Próba rakietowa Pjongjangu miała miejsce zaledwie kilka godzin po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zebrała się w poniedziałek w celu omówienia zeszłotygodniowego testu Korei Płn., w czasie którego udanie wystrzelony został pocisk hipersoniczny, który uderzył w planowany cel odległy o ok. 700 km.

Rada Bezpieczeństwa ONZ

W trakcie posiedzenie RB Stany Zjednoczone, Albania, Francja, Irlandia, Japonia i Wielka Brytania wezwały we wspólnym oświadczeniu Koreę Północną do "powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących".

 

- Wzywamy Koreę Północną do powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących, porzucenia zakazanej broni masowego rażenia i programów pocisków balistycznych oraz zaangażowania się w konstruktywny dialog na rzecz naszego wspólnego celu, jakim jest całkowita denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego – mówiła ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Nowe badania Korei Północnej

Eksperci zauważają że Pjongjang ostatnie próby nuklearne lub z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM) dokonał w 2017 r. Od tego czasu skupia się na systemach bardziej nadających się do bezpośredniego manewrowania i penetrowania obrony antyrakietowej.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un zarządził "ważne rewolucyjne środki", by zwiększyć produkcję rolną

 

Agencja Reuters przypomina, że w noworocznym orędziu przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zapewniał, że jeszcze bardziej będzie wzmacniał swoją armię "w celu przeciwdziałania niestabilnej sytuacji międzynarodowej w obliczu opóźnionych rozmów z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi". Pjongjang utrzymuje, że jest otwarty na rozmowy pokojowe, ale tylko wtedy, gdy USA i inne kraje porzucą "wrogą politykę", tj. wycofają sankcje i zrezygnują z ćwiczeń wojskowych w pobliżu północnokoreańskich wód. 

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie