Watykan. Papież Franciszek ochrzcił szesnaścioro dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej
Papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej w Niedzielę Chrztu Pańskiego rano 16 dzieci. W poprzednim roku ta tradycyjna uroczystość została odwołana z powodu nasilenia pandemii COVID-19. W tym roku ceremonia odbyła się z uwzględnieniem zasad sanitarnych.
Podczas mszy, w koncelebrze której był papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, papież ochrzcił dziewięć dziewczynek i siedmiu chłopców - dzieci pracowników Watykanu.
Sakrament w Kaplicy Sykstyńskiej
W homilii Franciszek mówił: "Wasze dzieci otrzymują dziś tożsamość chrześcijańską, a wy - rodzice i chrzestni musicie jej strzec".
- To jest codzienna praca, sprawcie, aby wzrastały ze światłem, które otrzymują - powiedział.
Papież dodał też, zwracając się do rodziców niemowląt: - Ta ceremonia jest trochę długa, prawda? Dzieci czują się dziwnie w tym otoczeniu, którego nie znają. One są najważniejsze podczas tej uroczystości, starajcie się, aby się nie przegrzały, zdejmijcie im coś, niech czują się dobrze.
Jak zawsze, zachęcił matki, by w Kaplicy Sykstyńskiej nakarmiły dzieci, jeśli są one głodne.
- Jeśli krzyczą, pozwólcie im na to, bo one mają ducha wspólnoty, możemy powiedzieć - ducha orkiestry, bycia razem. Wystarczy, że jedno zacznie, a ponieważ wszystkie są muzykalne, już od razu zaczyna się występ - żartował Franciszek.
Zwyczaj chrztu dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej wprowadził święty Jan Paweł II w 1981 roku.
Niedziela Chrztu Pańskiego
W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, która przypada 9 stycznia, Kościół katolicki obchodzi święto Chrztu Pańskiego wspominając dzień, kiedy Chrystus przyjął chrzest z rąk Jana Chrzciciela, a Bóg przedstawił Go jako swego Syna i potwierdził Jego misję swym świadectwem.
Niedziela Chrztu Pańskiego przypada po uroczystości Objawienia Pańskiego, znanej pod nazwą święta Trzech Króli. Święto to zostało wprowadzone przez papieża Piusa XII w 1955 r. pod nazwą wspomnienie Chrztu Pana Jezusa i obchodzone było początkowo 13 stycznia. Reforma Soboru Watykańskiego II w 1969 r. przeniosła je na niedzielę po Objawieniu Pańskim i zmieniła nazwę na święto Chrztu Pańskiego.
ZOBACZ: Święta w Kościele prawosławnym i grekokatolickim. Para prezydencka złożyła życzenia
Święto Chrztu Pańskiego kieruje uwagę na sakrament chrztu świętego, w którym wierni doświadczają mocy Chrystusa wyzwalającej z niewoli grzechów i zostają napełnieni Duchem Świętym. Niedziela ta ma być okazją do tego, by ponownie uświadomić sobie fakt chrztu i płynących z niego zobowiązań.
Święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny okres Bożego Narodzenia.
Czytaj więcej