USA. Sąd zakazał karania komandosów z Navy SEAL, za odmowę szczepień przeciw COVID-19

Świat
USA. Sąd zakazał karania komandosów z Navy SEAL, za odmowę szczepień przeciw COVID-19
Flickr/Official U.S. Navy Page
Sąd zakazał karania komandosów z Navy SEAL, za odmowę szczepień przeciw COVID-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.

Pozew w tej sprawie został złożony w imieniu 35 marynarzy prowadzących operację na morzu, w powietrzu i na lądzie (Navy SEAL), a także innych sił specjalnych. Zarzucili dowództwu "pogardę dla zwolnień od szczepień na tle religijnym", w przeciwieństwie do przyznawania "pewnych zwolnień od szczepień z świeckich powodów", na przykład medycznych.

 

Według powodów po sprzeciwie wobec nakazu szczepień zostali poinformowani, że mogą ponieść konsekwencje za odmowę, w tym wyłączenie z operacji specjalnych.

 

ZOBACZ: Włochy. Coraz więcej chorych na COVID-19 odmawia ratowania życia. "Nie zgadzają się na kurację"

 

Decyzja sędziego Reeda O'Connora na okręg północnego Teksasu blokuje wstępnie nakaz dowództwa Marynarki Wojennej i Pentagonu w sprawie egzekwowania obowiązku szczepień.

 

"Członkowie Marynarki Wojennej dążą do odzyskania wolności, dla ochrony której poświęcili tak wiele. (…) Pandemia COVID-19 nie daje rządowi żadnych uprawnień do uchylanie tych wolności. COVID-19 nie stanowi wyjątku od Pierwszej Poprawki. Wojskowi nie są wyłączeni z naszej Konstytucji" - uzasadniał cytowany przez Reutersa w 26-stronicowej decyzji Reed, który został mianowany na sędziego przez prezydenta George'a W. Busha.

Zmagania prawne na temat szczepień

Reed podkreślił, że dowództwo Marynarki Wojenne nie przyznało ani jednego zwolnienia na tle religijnym z wymogu przyjęcia szczepionki.

 

"Orzeczenie stanowi najnowszy ruch z serii zmagań prawnych dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 zarządzonych przez prezydenta Joe Bidena, które okazały się głęboko kontrowersyjne wśród konserwatystów" – zauważył Reuters.

 

ZOBACZ: USA. Setki tysięcy żołnierzy niezaszczepionych przeciw Covid-19. Mimo obowiązku

 

Organizacja zajmująca się obroną wolności religijnych w Ameryce (First Liberty Institute - FLI) reprezentująca żołnierzy, którzy złożyli pozew, uznała orzeczenie za zwycięstwo.

 

- Zmuszanie członka służby do wyboru pomiędzy swoją wiarą, a służeniem krajowi jest odrażające z punktu widzenia Konstytucji i amerykańskich wartości – ocenił Mike Berry, główny radca prawny FLI.

 

Zgodnie z aktami sądowymi w tej sprawie, ponad 99 proc. personelu marynarki wojennej w czynnej służbie jest w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19.

wys/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie