Lewica: składamy zawiadomienie na Piotra Patkowskiego w związku z zakupem Pegasusa
Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych Piotra Patkowskiego - poinformowali we wtorek posłowie Lewicy. Jak mówili, zawiadomienie ma związek z doniesieniami opisującymi zakup systemu Pegasus.
Poseł Wiesław Szczepański (Lewica) oświadczył na konferencji prasowej, że temat zakupu Pegasusa został zamieciony pod dywan.
Tymczasem - mówił - gdyby zgodzono się przeprowadzenie kontroli ws. tego zakupu, sprawa zostałaby skierowana na komisję orzekającą i przeprowadzono by stosowne postępowanie. - Musielibyśmy wiedzieć w jaki sposób ten Pagasus został zakupiony, jaka była formuła procedowania - mówił Szczepański.
Lewica składa zawiadomienie do prokuratury
Dlatego - jak powiedział poseł Lewicy Paweł Krutul - ich ugrupowanie zwróci się do prokuratury o zbadanie, czy nie złamano prawa przy zakupie Pegasusa.
- Składamy dzisiaj zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście o podejrzeniu (popełnienia) przestępstwa przez Piotra Patkowskiego pełniącego funkcję głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych przestępstwa na szkodę interesu prywatnego i publicznego polegającego na niedopełnieniu powierzonych mu obowiązków funkcjonariusza publicznego i wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody majątkowej wielkich rozmiarów - powiedział Krutul.
ZOBACZ: Czy rząd zakupił system Pegasus? Piotr Müller tłumaczy
Dodał, że posłowie Lewicy wnoszą o wszczęcie postępowania przygotowawczego i podjęcie niezbędnych czynności dowodowych.
Jak mówi Krutul, zgodnie z doniesieniami medialnymi i kontrolami poselskimi podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś 29 września 2017 r. podpisał umowę z prezesem CBA Ernestem Bejdą na "zakup techniki specjalnej" o wartości około 25 mln zł finansowych z Funduszu Sprawiedliwości, czyli funduszu pomocy poszkodowanym. - Nie ma na to naszej zgody, dlatego kierujemy wniosek, żeby prokuratura to zbadała - podkreślił Krutul.
AP o inwigilacji Brejzy, Giertycha i Wrzosek
Amerykańska agencja prasowa Associated Press podała pod koniec grudnia ub. roku, powołując się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.
ZOBACZ: Ryszard Terlecki o Pegasusie: uważam, że komisja śledcza nie jest potrzebna
W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała, że Pegasus został zakupiony dla CBA za 25 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości, podległego Ministerstwu Sprawiedliwości, a wniosek ministra sprawiedliwości dotyczący "zmian w planie finansowym Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na 2017 rok" pozytywnie zaopiniowała we wrześniu 2017 roku sejmowa komisja finansów publicznych - wniosek ten komisji przedstawił wiceminister Woś.
Woś: informacja niejawna
Woś powiedział w poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News, że w 2017 r. resort sprawiedliwości w pełni legalnie przekazał Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu dotację na zwalczanie przestępczości. - Na co konkretnie poszły te środki, to już jest kwestia informacji niejawnych, niedostępnych - dodał.
ZOBACZ: Michał Woś: nie ma czegoś takiego jak system totalnej inwigilacji Polaków
Zapewnił, że wszystko się działo zgodnie z procedurami i było kontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz inne instytucje. - Nikt nie stwierdził; żadna z tych instytucji nie stwierdziła naruszenia prawa w tym względzie - dodał.