Skuteczna szczepionka wzmacniająca Johnson & Johnson
Szczepionka przypominająca firmy Johnson&Johnoson może być skuteczna przeciw Omikronowi, choć nie wiadomo jak długo - wynika z dwóch nowych badań przeprowadzonych w USA. Poinformowało o tym w czwartek amerykańskie radio publiczne NPR.
Jedno z tych badań - przeprowadzone ośrodku medycznym Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie - wykazało, że u osób, które otrzymały dawki przypominające szczepionki J&J, stwierdzona została duża odporność na wariant Omikron. Była ona silniejszą niż w przypadku dawki przypominającej firmy BioNTech-Pfizer.
"Im silniejsza odpowiedź immunologiczna w warunkach laboratoryjnych, tym większe prawdopodobieństwo, że szczepionka okaże się skuteczna w zapobieganiu poważnym chorobom w rzeczywistości" – podkreśla w komentarzu NPR.
Jak dodaje, inne badanie - przeprowadzone w RP na grupie około 69 tys. pracowników służby zdrowia - dowiodło, że u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki J&J liczba hospitalizacji była niższa o 85 proc. w porównaniu z tymi, które dostały pojedynczą dawkę.
"W przeciwieństwie do szczepionek Pfizera i Moderny, które wymagają dwóch dawek początkowych przed dawką przypominającą podawaną w sześć miesięcy później, szczepienie preparatem Janssen produkowanym przez J&J jest jednoetapowe. Po jednorazowym szczepieniu osobom w wieku 18 lat i starszym można podać dawkę przypominającą już po co najmniej dwóch miesiącach" – przypomina amerykańskie radio.
Dawki przypominające są kluczowe dla skutecznej ochrony
Żadne z tych badań nie zostało jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym. Wciąż nie jest też jasne, jak długo trwa ochrona po szczepieniu przypominającym preparatem Janssen.
NPR zwraca uwagę, że dawki przypominające Pfizer i Moderna okazały się kluczowe dla ochrony przed ciężką chorobą wywołaną przez Omikron, który charakteryzuje wysoki wskaźnik tzw. breakthrough infections (zakażenia przełomowe) wśród osób zaszczepionych.
ZOBACZ: Najwyższy dobowy wskaźnik zakażeń od początku pandemii we Włoszech i w Hiszpanii
Według amerykańskich ekspertów "breakthrough infections" to infekcje w których osoba w pełni zaszczepiona przeciwko danemu patogenowi, po kontakcie z nim nadal się nim zaraża. W przypadku szczepionki przeciwko Covid-19 oznacza to, że osoba zakaża się w okresie dłuższym niż dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer lub Moderna albo pojedynczej dawki szczepionki firmy J&J.
Osoby niezaszczepione pozostają w grupie znacznie wyższego ryzyka hospitalizacji i śmierci w przypadku zarażenia.
Czytaj więcej