Rosja. Sąd w Moskwie podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriał

Świat
Rosja. Sąd w Moskwie podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriał
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Zatrzymanie protestującego mężczyzny po wyroku sądu

Moskiewski sąd miejski podjął w środę decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriału. Wnioskowała o to stołeczna prokuratura, argumentując, że organizacja ta złamała przepisy o "agentach zagranicznych". Wcześniej podobny los spotkał Memoriał, badający zbrodnie stalinowskie.

Sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury i podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriału. Adwokaci organizacji zapowiadają apelację – podało radio Echo Moskwy.

 

Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm" - podała moskiewska rozgłośnia. Memoriałowi zarzucono również "kształtowanie negatywnego wizerunku rosyjskiego sądownictwa, tworzenie i publikowanie list skazanych, którzy są nazywani więźniami politycznymi".

 

Prokurator przekonywał w sądzie m.in., że centrum obrony praw człowieka Memoriału "prowadzi nieprzejrzystą księgowość, ukrywa informacje o zagranicznym finansowaniu, nie realizując wymogów dotyczących oznaczania swoich publikacji". Twierdził również, jak podaje agencja Interfax, że w publikacjach organizacji były znamiona "uznania ekstremizmu i terroryzmu", zaś likwidacja "będzie służyć realizacji praw obywateli i interesów państwa".

 

ZOBACZ: Rozmowy NATO-Rosja. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow odpowiedział na zaproszenie

 

Adwokaci Memoriału wskazali, że proces ma charakter polityczny.

 

- Prawdziwa przyczyna to nie brak prawidłowego oznaczenia, to tylko pretekst. Rzeczywistym celem jest pozbawienie obywateli dostępu do informacji – powiedział adwokat Witalij Czerkasow, cytowany przez Radio Swoboda.

 

- Historycznemu Memoriałowi zarzucono, że oczernia ZSRR, a teraz organizacji praw człowieka zarzuca się, jakoby oczerniał Rosję – powiedział inny adwokat Grigorij Wajpan.

Likwidacja Memoriału

We wtorek, rosyjski Sąd Najwyższy postanowił o likwidacji głównej struktury Memoriału, zajmującej się od lat 80. ubiegłego wieku badaniem zbrodni stalinowskich.

 

Obydwie struktury – historyczna i obrony praw człowieka – zostały przez władze uznane za „agentów zagranicznych”, których działanie jest finansowane spoza Rosji.

 

ZOBACZ: TK: przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka niezgodny z konstytucją

 

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

 

Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka; prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.



mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie