Naukowcy odkryli nowy objaw Omikronu. Chodzi o utratę apetytu
Najnowszy wariant koronawirusa Omikron szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, a naukowcy starają się wyodrębnić jego najważniejsze cechy, które odróżniają go od wcześniejszych mutacji patogenu. Jak wynika z badań brytyjskiego ZOE COVID, wariant Omikron spowodował u chorych niespotykany wcześniej objaw - utratę apetytu.
ZOE COVID to brytyjska aplikacja mobilna, która pomaga naukowcom w zebraniu danych dot. Przebiegu COVID-19 i ułatwia uzyskanie dokładnych danych epidemiologicznych od zakażonych pacjentów.
Objawy Omikronu u dzieci
Najnowsze dane wskazują, że u zakażonych Omikronem wystąpiły nieodnotowane wcześniej objawy - to przede wszystkim utrata apetytu. Badani wskazali także nocne poty i wysypkę u dzieci.
Brytyjscy naukowcy porównali wyniki najnowszych badań do tych przeprowadzonych w październiku, kiedy dominował wariant Delta oraz poprzednie mutacje koronawirusa. Wówczas pacjenci najczęściej wskazywali m.in. utratę smaku i węchu, a także silny kaszel. Wspomniana przy Omikronie utrata apetytu nie była odnotowana podczas wcześniejszych wariantów koronawirusa.
Utrata apetytu pomocna przy identyfikacji mutacji koronawirusa
Naukowcy podkreślili, że ten nowy objaw może być pomocny w identyfikacji infekcji, jeśli dana osoba nie zaobserwowała u siebie innych symptomów choroby.
Jak wynika z badań ZOE, prawdopodobieństwo utraty smaku lub zapachu jest znacznie niższe w porównaniu z wcześniejszymi etapami pandemii. Z opublikowanego opracowania wynika, że tylko połowa chorych doświadcza trzech klasycznych objawów: gorączki, kaszlu lub utraty węchu i smaku.
Czytaj więcej