Rosja. Powstanie pierwsza na świecie stacja arktyczna zasilana wodorem
"Śnieżynka" - tak nazywać się będzie pierwsza na świcie stacja arktyczna zasilana wodorem i odnawialnymi źródłami energii. Powstanie w Rosji w na Półwyspie Jamalskim, miejscu wydobycia gazu. Instalacja ma by gotowa w 2024 roku.
Nad projektem stacji pracuje zespół Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (MIPT). Budowa konstrukcji ma zostać ukończona w 2024 r. Kształtem, wynikającym też z zastosowanych rozwiązań przypomina płatek śniegu - stąd też jej nazwa "Śnieżynka".
Budowla składa się z siedmiu kopuł połączonych przejściami. Przez samych twórców nazywana jest stacją kosmiczną na ziemi.
Stacja zasilana wodorem
Innowacyjne w stacji będzie zastosowanie wyłącznie odnawialnych źródeł energii. Budowla ma być zasilana wodorem, wytwarzanym w procesach elektrolizy podczas nocy polarnej, a przez pozostałe pół roku, gdy na kole podbiegunowym świeci słońce - zasilać stację będą panele słoneczne.
ZOBACZ: NASA: Chmura śmieci mogła zabić astronautów na spacerze kosmicznym
Tym sposobem stacja czynna ma być cały rok. Kopuły mają zawierać wszystko, co niezbędne do życia. Będą lokale mieszkalne, siłownia, sala konferencyjna, laboratoria i pomieszczenia techniczne.
Jednorazowo na stacji będzie mogło przebywać 80 osób.
Półwysep Jamalski, inaczej Jamał, położony jest w azjatyckiej cześć Rosji na kole podbiegunowym. Znajdują się tam bogate źródła gazu ziemnego, wydobywane przez Rosjan.
Czytaj więcej