Norwegia. Większość przebadanych lodowców cofnęło się

Świat
Norwegia. Większość przebadanych lodowców cofnęło się
Wikipedia/Guttorm Flatabø
Lodowce w Norwegii każdego roku cofają się

Pomiary lodowców przeprowadzone przez Norweską Dyrekcję Zasobów Wodnych (NVE) wykazały, że 34 z 36 przebadanych lodowców cofnęło się. Przebadano również 10 lodowców pod kątem masy i u wszystkich stwierdzono jej spadek. 

W ciągu ostatnich 20 lat wszystkie badane lodowce zaczęły się cofać. Jak wyjaśnia glacjolog z NVE Hallgeir Elvehøy, cofanie następuje ze względu na topnienie śniegu i lodu, czego konsekwencją jest ujemna masa lodowca. 

 

W 2021 roku topnienie w lecie było większe niż zwykle na lodowcach w południowej Norwegii i w Nordlandzie, ale na dalekiej północy nieco mniejsze.

Rekordowy ubytek

Badania wykazały, że od 2000 roku, 24 norweskie lodowce z ciągłymi pomiarami cofnęły się średnio o 469 metrów. Największy ubytek masy odnotowano na lodowcu Austerdalsbreen po południowej stronie Jostedalsbreen. Lodowiec stracił w 2021 roku 130 metrów pokrywy.

 

- Kiedy lodowce się cofają, woda często zbiera się przed frontem lodowca. Dzieje się tak, ponieważ wiele lodowców leży w zagłębieniach dna doliny lub na jej dnie. Depresje ulegały erozji przez bardzo długi czas, tworząc jeziora lodowcowe. Kiedy pojawiają się jeziora lodowcowe, wzmaga się topnienie lodowca - wyjaśnia Hallgeir Elvehøy.

ko / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie