Niemcy. Protesty koronasceptyków w wielu miastach. Doszło do starć z policją
Koronacseptycy demonstrowali w poniedziałek wieczorem w wielu miastach Niemiec. W samym Rostocku w protestach wzięło udział ok. 10 tys. osób. 13 policjantów zostało rannych podczas gwałtownych starć na niezapowiedzianej demonstracji w Mannheim - podała we wtorek telewizja ARD. Od 28 grudnia obowiązywać będą ograniczenia dla niezaszczepionych. Zakaz zgromadzeń obejmie również Sylwestra.
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim ponad 17 tys. osób wzięło udział w protestach w 20 miastach. Według policji w Rostocku było do 10 tys. uczestników, z których większość nie miała maseczek. Na plakatach można było przeczytać: "Korona - Terror. Najpierw kaganiec. Następnie pozbawienie wolności. Teraz obowiązkowe szczepienia?". Między demonstrantami a policją doszło do starć.
W Schwerinie demonstracja liczyła około 2500 uczestników. Demonstranci skandowali m.in. hasła przeciwko powszechnemu obowiązkowi szczepień. Protesty odbyły się również w Greifswaldzie, Neubrandenburgu, Neustrelitz i Waren an der Mueritz.
ZOBACZ: Niemcy. Ekspert ds. zdrowia przeciw wprowadzaniu lockdownu na wzór Holandii
Według policji, 13 funkcjonariuszy zostało rannych podczas gwałtownych starć na niezapowiedzianej demonstracji w Mannheim. Protestujący zignorowali zakaz zgromadzeń i stawiali opór, gdy policja próbowała zatrzymać ich marsz. Jeden z funkcjonariuszy został przewieziony do szpitala. W związku z atakami zatrzymano 13 osób.
Kontrmanifestacja we Freiburgu
Również w Turyngii ponad 10 tys. osób protestowało przeciwko przepisom pandemicznym. Około 2 tys. osób wyszło na ulice w Gerze, w Altenburgu było około 1600 demonstrantów, w Arnstadt i Gotha po 800, w Eisenach i Bad Salzungen po 600, a w Erfurcie około 350.
Także w Saksonii-Anhalt tysiące ludzi wyszły na ulice. W Magdeburgu, według policji, około 3 tys. osób zebrało się na nielegalnej manifestacji. Przez Halle przemaszerowało kilkuset uczestników. W Halberstadt, jak podała policja, około 1200 osób protestowało przeciwko polityce pandemicznej w Niemczech.
W Saksonii koronasceptycy zebrali się na niedozwolonych marszach oni m.in. w Dreźnie, Budziszynie, Weisswasser, Kamenz i Freibergu.
W niektórych miastach odbywały się również mniejsze kontrdemonstracje. We Freibergu kilku posłów do Bundestagu zorganizowało wiec pod hasłem "Rozum, a nie strach". W ostatnich tygodniach miasto było jednym z głównych punktów poniedziałkowych marszów koronasceptyków, w których uczestniczyły setki osób.
Nowe obostrzenia w Niemczech. Zakaz zgromadzeń w Sylwestra
Od 28 grudnia osoby zaszczepione i rekonwalescenci będą mogli spotykać się z maksymalnie 10 osobami - niezależnie od tego, czy spotkania te odbywają się w pomieszczeniach czy na zewnątrz. Ponadto od przyszłego tygodnia mają być zamknięte wszystkie kluby i dyskoteki w całym kraju. Tak wynika z projektu uchwały przygotowanego na wtorkowe spotkanie kanclerza z premierami krajów związkowych.
W dokumencie stwierdza się, że ponadregionalne wydarzenia sportowe, kulturalne i podobne duże imprezy mają zostać "znacznie ograniczone". W landach o wysokiej zapadalności na koronawirusa należy w miarę możliwości odwoływać imprezy, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału widzów.
Kampania szczepień uzupełniających przeciw Covid-19 będzie kontynuowana w czasie ferii świątecznych.
W osobnym punkcie projektu kanclerz i premierzy przypominają o uzgodnionym już zakazie zgromadzeń w Sylwestra i Nowy Rok, a także o zakazie używania fajerwerków w miejscach publicznych, które mają zostać określone przez gminy. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych przed Sylwestrem jest zabroniona.
Czytaj więcej