Nowe przypadki koronawirusa dzisiaj. Minister zdrowia ujawnił dane. Ile zakażeń? Ile zgonów?
Mamy 9 609 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, minionej doby zmarło 29 pacjentów. Tydzień temu, 13 grudnia, resort zdrowia informował o 11 379 zakażeniach i śmierci 29 osób.
Szef MZ przekazał w programie Wirtualnej Polski nowe dane epidemiczne.
Odnosząc się do ostatnich statystyk Niedzielski ocenił, że "znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji".
Pytany o ewentualne nowe obostrzenia epidemiczne, szef resortu zdrowia zaznaczył, że rekomendacje zostały ostatnio wdrożone.
Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup
Szef MZ był pytany w programie Wirtualnej Polski o ewentualny obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Zaznaczył, że jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych.
- W tym tygodniu bądź następnym będę chciał wprowadzić taki obowiązek dla personelu medycznego - zapowiedział Niedzielski. Dodał, że prowadzi też konsultacje z szefami samorządów lekarskich i pielęgniarskich, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. - Stanowisko tych samorządów jest jednoznaczne, absolutnie za obowiązkiem - zwrócił uwagę Niedzielski.
Niedzielski wskazał, że na obowiązkowe szczepienia wyczekują też organizacje pacjenckie.
Minister zdrowia dopytywany o ewentualne szczepienia dla nauczycieli i służb mundurowych przypomniał, że prowadzi na ten temat rozmowy z ministrem edukacji i nauki oraz szefami MSWiA i MON.
Kiedy szczyt V fali?
Odnosząc się do danych epidemicznych z ostatnich tygodni minister zdrowia ocenił, że mamy do czynienia z krytyczną sytuacją.
Szef MZ wskazał też, że granicą wydolności systemu jest poziom 30 tys. zajętych łóżek. - Dlatego tak konieczne było wprowadzenie restrykcji- - dodał Niedzielski.
Ocenił, że szczyt piątej fali może przypaść na drugą połowę stycznia.
Minister zdrowia dopytywany o ewentualne wprowadzenie lockdownu, wskazał, że "sytuacja jest niebezpieczna". - Rzeczywiście, jest ryzyko, że będziemy musieli podejmować jeszcze bardziej trudne decyzje - stwierdził. Jednak zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie wprowadzono restrykcje, które stanowiły reakcję na rosnącą liczbę zakażeń.
Adam Niedzielski: apogeum zakażeń i hospitalizacji w czwartej fali mamy za sobą
"Apogeum zakażeń i hospitalizacji w czwartej fali mamy za sobą. Zaczynająca się od jutra 3-tygodniowa przerwa w nauce stacjonarnej powinna przyspieszyć spadki. Zejście z wysokich poziomów zakażeń i hospitalizacji jest konieczne w kontekście ryzyk związanych z (wariantem) omikron" - pisał w niedzielę szef resortu zdrowia na Twitterze.
ZOBACZ: Włochy. Ekspert: jeśli Omikron wymknie się szczepionkom, będzie to pandemia B
7 grudnia na konferencji o nowych obostrzeniach w związku z sytuacją epidemiczną wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna. Po tym terminie dzieci wrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Żłobki i przedszkola po 20 grudnia będą pracować tak jak dotąd w trybie stacjonarnym.
Omikron w Polsce. Ile przypadków?
W niedzielę rano Kraska powiedział na antenie TVP Info, że w Polsce potwierdzonych jest już siedem przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron. W czwartek katowicki sanepid potwierdził pierwszy z nich - u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.
Czytaj więcej