USA: ponad dwa lata więzienia dla mężczyzny, który groził Nancy Pelosi
Cleveland Meredith Jr. oskarżony o kierowanie gróźb śmierci do spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi usłyszał wyrok. Sąd orzekł 28 miesięcy więzienia. Pochodzący z Georgii mężczyzna był jedną z pierwszych osób, którym postawiono zarzuty po szturmie na Kapitol, choć - jak podaje BBC - 6 stycznia nie dotarł w okolice Kapitolu z powodu kłopotów z samochodem.
Cleveland Meredith Jr. wysyłał znajomym i rodzinie SMS-y, w których zwierzał się, że myśli o "wpakowaniu Nancy Pelosi kulki w łeb podczas przemówienia na żywo". W innych wiadomościach Meredith pisał, że może zastrzelić burmistrza Waszyngtonu i że jest "gotowy usunąć kilka czaszek z ramion" oraz wolałby umrzeć niż iść do więzienia.
ZOBACZ: USA. Siły powietrzne zwolniły 27 osób za odmowę zaszczepienia się przeciwko Covid-19
"Przewiduję, że w ciągu najbliższych 12 dni, wielu w naszym kraju umrze" - napisał w jednym z SMS-ów.
O tym, że Cleveland Meredith Jr. może być niebezpieczny powiedziała FBI 7 stycznia matka mężczyzny. W pokoju hotelowym agresora, oddalonym o milę od Kapitolu, znaleziono pistolet, karabin szturmowy i tysiące sztuk amunicji.
Akt skruchy i wyrok
Podczas procesu sędzina Amy Berman Jackson mówiła, że atak na Kapitol na wezwanie byłego prezydenta, który przegrał wybory, to nie jest patriotyzm. A zamieszki z 6 stycznia nazwała "definicją tyranii".
- Anulowanie głosów innych osób za pomocą broni jest antytezą tego, za czym opowiada się ten kraj - dodała.
11 miesięcy, które Cleveland Meredith Jr. spędził w areszcie, są zaliczone na poczet kary. Oznacza to, że mężczyzna wyjdzie z więzienia w styczniu 2023 roku. Podczas procesu wyrażał skruchę. Zapewnił też, że "skończył z polityką".
- Tego dnia nie panowałem nad sobą i przepraszam spikerkę Pelosi, jeśli ją przestraszyłem - powiedział Meredith i obiecał, że pójdzie na terapię, gdy wyjdzie z więzienia.
ZOBACZ: USA. Siły powietrzne zwolniły 27 osób za odmowę zaszczepienia się przeciwko Covid-19
W trakcie przesłuchań rodzina i przyjaciele oskarżonego zwracali uwagę, że mężczyzna został zradykalizowany przez QAnon. To anonimowa osoba lub grupa osób, rzekomo mająca dostęp do silnie strzeżonych tajemnic państwowych USA, która od października 2017 r. poprzez serwisy internetowe ujawniała informacje o rzekomo dziejącej się "za kulisami" wojnie pomiędzy administracją Donalda Trumpa wspieraną przez Siły Zbrojne USA, a tajemniczą ogólnoświatową grupą przestępczą, jakoby korumpującą i podporządkowującą sobie instytucje państwowe USA oraz innych państw świata.
Jak dotąd zarzuty w sprawach związanych z wydarzeniami z 6 stycznia usłyszało prawie 700 osób, z których kilkadziesiąt zostało już skazanych. Ponad 140 osób otrzymało zarzut napaści na policjantów.
Wielu z tych oskarżonych - w tym Meredith - wierzyło w teorię spiskową QAnon i fałszywe twierdzenia o oszustwach wyborczych, które nadal są siłą napędową agresywnej retoryki, nawet wobec sędziów, którzy orzekają w sprawach z 6 stycznia.
Czytaj więcej