Koronawirus. Szef MZ: Szczepienie 60-krotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zgonu osoby zaszczepionej
- Szczepienie 60-krotnie zmniejsza prawdopodobieństwo zgonu osoby zaszczepionej - wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, który przeanalizował prawdopodobieństwo zgonu osoby zaszczepionej i niezaszczepionej. - Te dane są porażające - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski, który poinformował, kiedy będzie wdrożona akcja szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział w piątek, że "dziś mamy taką sytuację epidemiczną, że obserwujemy wyraźny spadek liczby zakażeń". Jak dodał, "to niestety nie jest informacja pozytywna, bo symptomy poprawy nie przełożą się na sytuację w szpitalach". - Te hospitalizacje w ciągu tygodnia-dwóch będą rosły. Musimy jeszcze poczekać na zmianę trendu zakażeń - stwierdził szef resortu zdrowia.
ZOBACZ: Adam Niedzielski: prognozy nie są optymistyczne, kryzys będzie się utrzymywał
Szef MZ upublicznił przez przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH raport, który przeanalizował prawdopodobieństwo zgonu osoby zaszczepionej i niezaszczepionej. Porównanie tych 2 grup pokazuje, że szczepienie zmniejsza 60-krotnie prawdopodobieństwo zgonu. - Te dane są porażające - przyznał Niedzielski, dodając, że "niezaszczepienie się jest aktem braku odpowiedzialności wobec siebie, najbliższych i osób z otoczenia".
Minister zdrowia poinformował także, iż "w najbliższym czasie będziemy uruchamiali akcję szczepień dzieci". - Planujemy, ze 13 grudnia dotrą do Polski pierwsze dostawy szczepionek, które potem będą dystrybuowane i od 16 grudnia będziemy chcieli rozpocząć akcję szczepień - oświadczył.
WIDEO: Niedzielski na temat szczepień dzieci w wieku 5-11 lat
Rejestracja dziecka na szczepienie będzie taka sama jak w przypadku osób dorosłych. - Te wszystkie kanały zapisowe czyli infolinia czy internet będą tak samo dostępne dla dzieci, oczywiście musi to robić opiekun, i przy szczepieniu również opiekun musi być obecny - poinformował szef resortu zdrowia. - Zachęcam, żeby jeszcze przed świętami taki prezent dziecku uczynić - zakończył.
Niedzielski: restrykcje są po to, aby ewentualna piąta fala nie startowała z poziomu dużej liczby zakażeń
- Restrykcje, które wprowadziliśmy najpierw w pakiecie alertowym, które dotyczyły przede wszystkim tych działań uszczelniających, chroniących nas w takim zakresie, w jakim jest to oczywiście możliwe przed przedostaniem się omikronu do Polski – to był taki pierwszy krok – powiedział szef MZ Adam Niedzielski.
- Ten drugi krok, restrykcje, które komunikowałem w tym tygodniu, to jest już bardziej dolegliwe działanie, które cały czas ma taki sam cel, czyli doprowadzić do tego, że ewentualna piąta fala nie wystartuje z poziomu tak dużej liczby zakażeń, z jaką w tej chwili mamy do czynienia, tylko będzie ewentualnie startowała z poziomu o wiele niższego. Bo przy tym poziomie zakażeń pojawienie się dodatkowego impulsu oczywiście doprowadzi do braku wydolności systemu opieki zdrowotnej, czego musimy uniknąć za wszelką cenę – dodał Niedzielski.
Od 15 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia
Badania potwierdziły ostatniej doby 24 991 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 571 osób z COVID-19 – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wykryto ponad 3,7 mln zakażeń, zmarło blisko 88 tys. osób. Na stronach rządowych podano, że w Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło blisko 4,3 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi ponad 43,7 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,6 mln obywateli.
KE zatwierdziła szczepionkę dla dzieci
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
ZOBACZ: Kraska: 13 grudnia do Polski dotrą szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat
Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być mniejsza (10 mikrogramów) niż stosowana u osób w wieku od 12 lat (30 mikrogramów). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.
Czytaj więcej