Koronawirus w Niemczech. Nowe restrykcje dla niezaszczepionych. Merkel o obowiązkowych szczepieniach
Kanclerz Angela Merkel, kandydat na kanclerza Olaf Scholz i premierzy krajów związkowych uzgodnili w czwartek nowe, ogólnokrajowe ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Kanclerz Merkel mówi o bardzo poważnej sytuacji w związku z pandemią.
Pełniąca obowiązki kanclerza Angela Merkel w czwartek podczas konferencji prasowej w Berlinie po konsultacjach między rządem federalnym, a rządami landów określiła sytuację w związku z pandemią koronawirusa w Niemczech jako bardzo poważną. - Czwarta fala musi zostać przerwana - oświadczyła. Podkreśliła znaczenie szczepień przypominających.
ZOBACZ: Omikron w Hiszpanii. "Wstrzymać wirusa, nie gospodarkę"
- Obciążenie pracą w szpitalach dochodzi w niektórych przypadkach do punktu krytycznego - powiedziała kanclerz. Stwierdziła, że dzisiejsze działania powinny być postrzegane jako akt narodowej solidarności. - Ścisła kontrola przepisów będzie egzekwowana - zaznaczyła.
Będzie rekomendacja w sprawie obowiązkowych szczepień
Merkel zapowiedziała, że Rada Etyki zostanie poproszona o rekomendację w sprawie obowiązkowych szczepień do końca roku. Według niej Bundestag powinien następnie przedyskutować i przegłosować taki obowiązek. - Uważam, że obowiązkowe szczepienia są sposobem na wyjście z kryzysu - oznajmiła.
Zgodnie z ustaleniami rządu federalnego i rządów krajów związkowych, w obiektach kulturalnych i rozrywkowych obowiązywać ma zasada 2G, co oznacza, że kina, teatry, restauracje i inne obiekty będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych (2G); opcjonalnie można dodatkowo zalecić aktualny test na obecność koronawirusa (2G-plus).
Tylko osoby zaszczepione i wyleczone mogą odwiedzać sklepy; sklepy z artykułami codziennego użytku (np. supermarkety i drogerie) są wyłączone z tej zasady.
ZOBACZ: Australia. Epidemiolog: Omikron może okazać się sposobem na wyjście z pandemii
Osoby nieszczepione mogą się teraz spotkać tylko z dwoma osobami z jednego innego gospodarstwa domowego. Dotyczy to również spotkań prywatnych.
Jakie obostrzenia obowiązują w Niemczech?
Podczas imprez obowiązuje maksymalna liczba uczestników 50 osób wewnątrz i 200 osób na zewnątrz. W obu przypadkach obowiązkowe są 2G i maski.
Na stadionach można wykorzystać od 30 do 50 proc. ich pojemności, ale maksymalna liczba widzów nie może przekroczyć 15 tys. Obowiązuje 2G lub opcjonalnie 2G-plus. "W krajach o wysokiej zachorowalności na infekcje należy w miarę możliwości odwoływać imprezy, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału widzów" - czytamy w rezolucji. Dozwolone są również imprezy halowe o obłożeniu od 30 do 50 proc., z maksymalną liczbą 5 tys. widzów.
Kluby i dyskoteki w tzw. hotspotach koronawirusa, w których liczba zachorowań przekracza 350 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, będą zamykane.
W przyszłości również dentyści, farmaceuci i personel pielęgniarski będą mogli przeprowadzać szczepienia przeciwko koronawirusowi.
Sprzedaż petard i fajerwerków w noc sylwestrową będzie w tym roku, podobnie jak w poprzednim, zakazana. Będzie zakaz używania fajerwerków w miejscach publicznych.
Bundestag ma zadecydować o powszechnych szczepieniach obowiązkowych, obok szczepień obowiązkowych w klinikach i domach opieki. Kandydat na kanclerza Scholz opowiedział się za takim powszechnym obowiązkiem szczepień.