USA. Joe Biden świętował swoje 79. urodziny
Joe Biden, najstarszy urzędujący prezydent USA, świętował w sobotę swoje 79. urodziny - dzień po badaniu lekarskim, zgodnie z którym, jak orzekł jego osobisty lekarz, jest on "sprawny" do dalszego pełnienia urzędu.
Demokratyczny prezydent spędza urodzinowy weekend w swym rodzinnym domu w Wilmington, 170 km od Waszyngtonu.
"Wszystkiego najlepszego dla mojego przyjaciela, dla mojego brata" - życzył mu na Twitterze były prezydent Barack Obama, u boku którego Joe Biden był wiceprezydentem przez osiem lat.
"Ameryka jest wdzięczna za wasze współczucie, przyzwoitość, miłość do narodu, a także za przywództwo i ambicję" – podkreśliła starsza o dwa lata demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Wyniki badań prezydenta USA Joe Bidena
W przeddzień swoich urodzin Joe Biden poddał się badaniu stanu zdrowia, po którym jego osobisty lekarz uznał go za "zdrowego i sprawnego" do dalszego pełnienia obowiązków prezydenta. Badanie obejmowało m.in. kolonoskopię w znieczuleniu, podczas której na 85 minut przekazał swoje uprawnienia wiceprezydent Kamali Harris, która stała się tym samym pierwszą w historii USA kobietą z prerogatywami prezydenckimi.
Dr Kevin O'Connor stwierdził, że mimo ogólnego dobrego stanu zdrowia, prezydent nadal cierpi na migotanie przedsionków (częste zaburzenie rytmu serca) i hiperlipidemię, choć ocenił, że poziom cholesterolu i innych lipidów w krwi prezydenta był niski. Doktor zwrócił też uwagę na artretyzm kręgosłupa powodujący u Bidena dyskomfort i sztywność chodu, a także łagodną neuropatię obwodową (zaburzenia czucia) w jego stopach.
Lekarz podkreślił, że szczegółowe badanie neurologiczne nie wykazało u prezydenta żadnych zaburzeń centralnego układu nerwowego takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, czy udar.
ZOBACZ: USA. Uniewinniono Kyle'ego Rittenhouse'a, który zabił dwóch uczestników zamieszek w Kenoshy
Stan zdrowia Bidena - najstarszego urzędującego prezydenta w historii USA - był od początku przedmiotem dyskusji, a także ataków ze strony Republikanów i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Republikańscy kongresmeni, w tym były naczelny lekarz Białego Domu Ronny Jackson, wielokrotnie wzywali Bidena do poddania się badaniom funkcji poznawczych, sugerując, że ma demencję.
Jak wskazuje opublikowany w tym tygodniu sondaż dla portalu Politico, 48 proc. Amerykanów uważa, że prezydent nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by pełnić swoją funkcję, a tylko 40 proc. uważa, że cieszy się dobrym zdrowiem.
Joe Biden miał w przeszłości kilka problemów zdrowotnych. W 1988 r. przeszedł operację z powodu stwierdzenie u niego dwóch tętniaków mózgu. Przeszedł też operację usunięcia woreczka żółciowego. Ostatnie opublikowane przez Bidena badanie - w grudniu 2019 r. - stwierdziło, że mimo ogólnie dobrego stanu zdrowia cierpi na migotanie przedsionków i zaburzenie rytmu serca. Biden ogłosił już publicznie, jak przypomina agencja AFP, że planuje ubiegać się o drugą kadencję prezydencką w 2024 roku.
Czytaj więcej