USA. Sąd uniewinnił dwóch mężczyzn skazanych za zabójstwo Malcolma X

Świat
USA. Sąd uniewinnił dwóch mężczyzn skazanych za zabójstwo Malcolma X
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Muhammad A. Aziz spędził niesłusznie w więzieniu 20 lat

Ponad pół wieku po zabójstwie w USA czarnoskórego obrońcy praw obywatelskich Malcolma X, dwóch mężczyzn, skazanych za jego zabójstwo, zostało w czwartek uniewinnionych. - Jest to sprawa, która woła o fundamentalną sprawiedliwość - powiedziała sędzia Ellen Biben.

Biben, sędzia administracyjny Sądu Najwyższego hrabstwa Nowy Jork, przychyliła się do wniosku o anulowanie wyroków skazujących Muhammada A. Aziza i nieżyjącego już Khalila Islama.

 

- Żałuję, że ten sąd nie może w pełni cofnąć poważnych pomyłek sądowych w tej sprawie i zwrócić (skazanym) wielu straconych lat - powiedziała Biben w swoim orzeczeniu.

 

Według CNN 22-miesięczne śledztwo prowadzone przez biuro prokuratora okręgowego Manhattanu Cyrusa Vance'a i prawników obu mężczyzn wykazało, że dowody ich niewinności, w tym dokumenty FBI, zostały zatajone podczas procesu.

"To nigdy nie powinno mieć miejsca"

Za morderstwo Malcolma X skazano w marcu 1966 roku na dożywocie Aziza, Islama oraz Mujahida Abdula Halima. Ostatni z nich przyznał się do zbrodni dodając, że ani Aziz, ani Islam nie byli w to zamieszani. Oni obydwaj od początku utrzymywali, że są niewinni. Zostali zwolnieni warunkowo w latach 80. Islam zmarł w 2009 roku.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Szef MON Mariusz Błaszczak gościem w programie "Graffiti"

 

- Halim wyszedł na wolność warunkowo w 2010 roku. Zidentyfikował kilku innych mężczyzn jako wspólników, ale nikt inny nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnię - podkreśla AP.

 

- Wydarzenie, które doprowadziło nas dziś do sądu, nigdy nie powinno mieć miejsca. Jestem 83-letnim mężczyzną, który padł ofiarą systemu sądownictwa karnego - akcentował Aziz.

Nie ujawniono dowodów

Jak zauważyła AP, powołując się na akta sądowe, śledztwo wykazało, że FBI i policja nie ujawniły dowodów, które poddały w wątpliwość Islama i Aziza jako podejrzanych.

 

ZOBACZ: Marcin "Borkoś" Borkowski opublikował pierwszy wpis po wypadku. "Jestem wdzięczny"

 

Vance zwrócił uwagę, że ówczesny dyrektor FBI J. Edgar Hoover nakazał agentom instruowanie świadków, aby nie ujawniali, że są informatorami.

 

- Jest jeden ostateczny wniosek: pan Aziz i pan Islam zostali niesłusznie skazani za to przestępstwo, i nie ma perspektyw na ponowne rozpatrzenie 56-letniej sprawy - przytacza AP wypowiedź Vance’a, który przeprosił za "poważne, niedopuszczalne naruszenia prawa i zaufania publicznego".

Śmierć Malcolma X

W opinii prokuratora perspektywa odkrycia, kto zabił Malcolma X i kto to zlecił, jest zaciemniona przez upływ czasu. Naoczni świadkowie, którzy zeznawali w procesie, nie żyją. Wszystkie dowody rzeczowe - w tym strzelba użyta w zabójstwie - przepadły, podobnie jak wszelkie prawdopodobne rejestry telefoniczne.

 

ZOBACZ: Panama. 47 lat więzienia za morderstwa podczas egzorcyzmów z użyciem kijów i maczet

 

Malcolm X został zastrzelony podczas przemówienia 21 lutego 1965 roku. Miał 39 lat. Zyskał rozgłos jako reprezentant Narodu Islamu, wzywający czarnoskórych, by domagali się praw obywatelskich "za pomocą wszelkich niezbędnych środków".

 

- Pod koniec życia Malcolm X rozstał się z organizacją Czarnych Muzułmanów i po podróży do Mekki zaczął mówić o jedności rasowej. To wzbudziło gniew niektórych członków Narodu Islamskiego, którzy widzieli w nim zdrajcę - zaznaczyła AP.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie