Zbigniew Ziobro: chcemy przywrócić reformę sądownictwa zatrzymaną przed czterema laty
Chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed czterema laty - mówił w środę szef MS Zbigniew Ziobro pytany o szczegóły planowanej reformy wymiaru sprawiedliwości. Przypomniał przy tym, że w 2017 roku prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy przygotowane przez MS w zakresie SN i KRS.
W poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił założenia planowanych gruntownych zmian odnoszących się do sądów powszechnych.
W środę w programie "Sygnały Dnia" na antenie Polskiego Radia, Ziobro był pytany, o co chodzi w "kolejnych reformach wymiaru sprawiedliwości".
Veto prezydenta
- Tak naprawdę chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed czterema laty - wyjaśnił minister. Przypomniał, że "w 2017 roku pan prezydent zdecydował się na weto, blokując ustawy przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości w zakresie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa".
- I przygotował własne projekty, które dzisiaj są przedmiotem sporu i są kwestionowane przez instytucje unijne - przypomniał. Jak dodał minister sprawiedliwości "projekty, które miały być kompromisem w stosunku do UE, ale UE żadnych kompromisów, jak się okazuje, nie uznaje".
"Ogromne korzyści reformy"
Zaznaczył, że rząd próbował porozumieć się z UE i zapadła decyzja, że reforma nie będzie kontynuowana po 2017 roku, aż do momentu, kiedy uda się wypracować kompromis.
- Te projekty czekały cztery lata na ten czas, który teraz właśnie nadszedł, by zrealizować reformę, którą obiecywaliśmy Polakom - powiedział Ziobro. "Ta reforma niesie ze sobą ogromne korzyści - zapewnił.
Czytaj więcej