Kryzys na granicy. Wiceszef MSZ: chcemy wdrożyć skuteczny kanał powrotu imigrantów do swoich krajów

Polska
Kryzys na granicy. Wiceszef MSZ: chcemy wdrożyć skuteczny kanał powrotu imigrantów do swoich krajów
Polsat News
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk

Przedmiotem naszych działań dyplomatycznych, ale także naszych partnerów, jest wdrożenie skutecznego kanału możliwości powrotu migrantów do swoich krajów - powiedział w środę wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dziennikarze w Sejmie pytali Szynkowskiego vel Sęka jakie jeszcze Polska ma narzędzia do wykorzystania w obliczu kryzysu na granicy. Wiceszef MSZ odparł, że rząd ma w zanadrzu także "narzędzia bardziej zdecydowanej reakcji, jeżeli byłaby eskalacja" sytuacji na granicy. Wyjaśnił, że chodzi o możliwość zamknięcia w ogóle granicy z Białorusią, ale zastrzegł, że na ten moment takiej decyzji nie ma.

 

Wiceminister spraw zagranicznych był też pytany o nieoficjalne informacje, że od czwartku miałby zacząć się loty powrotne dla imigrantów z Mińska do Iraku.

 

ZOBACZ: MSZ Estonii zdradza, o czym Angela Merkel rozmawiała z Alaksandrem Łukaszenką

 

- Również przedmiotem naszych działań dyplomatycznych jest (...) wdrożenie skutecznego kanału możliwości powrotu (...) jest to przedmiotem naszych intensywnych działań dyplomatycznych, nie tylko naszych, także naszych partnerów - powiedział wiceszef MSZ.

 

Pytany, czy te wyloty miałyby też odbywać się z terytorium Polski odparł, że bardzo różne warianty są brane pod uwagę. Nie chciał jednak mówić o szczegółach.

Granica polsko-białoruska

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,5 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

 

ZOBACZ: Mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce. Leśnicy jadą na granicę

 

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie