Kiribati. Chroniony obszar morski ponownie dostępny dla rybaków
Rząd Kiribati zdecydował, że jeden z największych chronionych obszarów morskich wokół wyspy Feniks ponownie będzie dostępny dla komercyjnego rybołówstwa. Obszar ma powierzchnię ponad 400 tys. km kwadratowych i był całkowicie zamknięty do połowów od 2015 roku.
Otwarcie obszaru dla połowów komercyjnych rząd kraju motywuje korzyściami gospodarczymi dla Kiribati. Obszar chroniony Wyspy Feniks to dokładnie 408 250 kilometrów kwadratowych wód w pobliżu wyspy, części państwa wyspiarskiego położonego na Ocenie Spokojnym.
Obszar utworzono w 2006 roku, a od 2015 roku obowiązuje zna jego terenie całkowity zakaz połowów do celów komercyjnych.
Ekonomia kontra przyroda
Kiribati to jeden z największych producentów tuńczyka. W wodach tego państwa poławia się rocznie ponad 700 tys. ton tych ryb. Rybołówstwo stanowi zaś jeden z ważnych sektorów gospodarki kraju.
Ten argument przytacza rząd. "Podobnie jak w przypadku każdej władzy, podejmując decyzje stawiamy sobie jako cel dobro obywateli i zapewnienie środków utrzymania dla naszego narodu. Wszelkie kroki zostały dokładnie rozważone i ocenione w ramach rządu" - przekazał tenże w oświadczeniu.
ZOBACZ: Francja. Zatrzymano brytyjskie statki rybackie. "Londyn rozumie jedynie język siły"
"Nasza decyzja, jako suwerennego kraju, jest zorientowana na ludzi i współmierna ze wszystkimi opcjami ochrony i zarządzania morzem, ekonomii, turystyki i rybołówstwa, aby promować wzrost gospodarki Kiribati i podnieść jakość życia wszystkich obywateli".
Władze kraju przekazały również, że ustanawiając zakaz połowów był przekonany, że starty tym wywołane zostaną zrównoważone. Tego jednak nie udało się osiągnąć. Sprzedaż licencji na połowy komercyjne, przynosi Kiribati rocznie ponad 70 proc. dochodów do budżetu państwa.
Czytaj więcej