Egipt. Archeolodzy z PAN odkryli zaginioną "świątynie słońca"
Archeolodzy odkryli coś, co uważają za jedną z zaginionych "świątyń słońca" w Egipcie, datowaną na połowę XXV wieku p.n.e. Budynek został zniszczony, a na jego miejscu postawiono nową świątynię.
Zespół archeologów odkrył pozostałości zakopane pod inną świątynią w Abu Ghurab, około 20 km na południe od Kairu. W 1898 roku archeolodzy pracujący w tym miejscu odkryli świątynię słońca z czasów szóstego króla Neuserrea z V dynastii, który rządził Egiptem między 2400 a 2370 rokiem p.n.e.
- Dokonane odkrycie sugeruje, że obecna świątynia została zbudowana na pozostałościach innej świątyni słońca – mówi Massimiliano Nuzzolo, adiunkt egiptologii w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie.
ZOBACZ: Mazowieckie. Archeolodzy odkryli ślady obecności neandertalczyka w Iłży
- Archeolodzy w XIX wieku wykopali tylko bardzo małą część tego budynku z błotnych cegieł pod kamienną świątynią Neuserrea i doszli do wniosku, że była to poprzednia faza budowy tej samej świątyni – powiedział Nuzzolo. Jak dodał archeolog "nasze znaleziska pokazują, że był to zupełnie inny budynek, wzniesiony przed czasami króla Neuserrea".
"Była imponujących rozmiarów"
- Oryginalna konstrukcja została wykonana w całości z cegieł mułowych - powiedział Nuzzolo, którego zespół podczas wykopalisk znalazł również dziesiątki nienaruszonych słoików po piwie. Dodał, że niektóre dzbany są wypełnione rytualnym błotem, które było używane tylko w określonych rytuałach religijnych, a ceramika została datowana na połowę 25 wieku p.n.e., pokolenie lub dwa przed czasami Neuserry.
- Budowla z cegły mułowej była imponujących rozmiarów - powiedział Nuzzolo, ale król Neuserrea rytualnie zniszczył go, aby zbudować własną świątynię słońca.
- Źródła historyczne sugerują, że w sumie zbudowano sześć świątyń słońca, ale tylko dwie zostały wcześniej odkryte - powiedział Nuzzolo. Jak dodał "z tych źródeł wiemy, że wszystkie świątynie słońca zostały zbudowane wokół Abu Gharab".
ZOBACZ: Izrael: archeolodzy odkryli wielką winnicę sprzed około 1500 lat
Zespół archeologów ma nadzieję dowiedzieć się, który król był odpowiedzialny za budowę świątyni poprzez dalsze wykopaliska w tym miejscu.
- W szczególności przestudiowanie ceramiki pozwoli nam dowiedzieć się więcej o tym, jak ludzie żyli w tamtych czasach, w tym, co jedli i w co wierzyli - dodał Nuzzolo
Odkrycie archeologów pojawiły się w programie "Zaginione skarby Egiptu" w National Geographic, który wyemitowano w niedzielę. Wykopaliska są częścią wspólnej misji Uniwersytetu Neapolitańskiego L'Orientale i Polskiej Akademii Nauk.
Czytaj więcej