Chiny. Bloger skazany na karę więzienia za zdjęcie. "Szarganie pamięci męczenników"
Chiński bloger został skazany na siedem miesięcy więzienia za robienie sobie zdjęć przy pomniku upamiętniającym chińskich żołnierzy poległych w 2020 roku w starciu z Indiami; sąd uznał to jako szarganie pamięci męczenników – podały w poniedziałek lokalne media.
Oprócz kary więzienia bloger podróżniczy Li Qixian musi również publicznie przeprosić za swoje zachowanie za pośrednictwem mediów – przekazał dziennik "Global Times", opisując wyrok sądu w powiecie Pishan w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.
Li pojechał w lipcu na cmentarz męczenników Kangwaxi w Sinciangu, gdzie stanął na kamieniu z nazwą cmentarza i oparł się o jeden z pomników. Później pozował do zdjęć przy grobowcu Chen Xiangronga, jednego z chińskich żołnierzy zabitych w czerwcu 2020 roku w starciu z siłami indyjskimi na spornej granicy w dolinie rzeki Galwan, odznaczonych pośmiertnie za "bohaterską obronę granicy".
Według "Global Timesa" Li pozował do zdjęć "z uśmiechem na twarzy, wykonując gest imitujący pistolet skierowany w stronę kamienia grobowego". Fotografie opublikował później w mediach społecznościowych, a jego "nieodpowiednie zachowanie przykuło uwagę społeczeństwa".
"Złośliwie zniekształcił prawdę"
Bloger został skazany z artykułu dopisanego w 2018 roku do kodeksu karnego, zakazującego "obrażania, oczerniania i szargania reputacji oraz honoru bohaterów i męczenników". Grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności.
ZOBACZ: Szkocja. Transpłciowi przestępcy w więzieniach dla kobiet
W czerwcu inny chiński bloger Qiu Ziming usłyszał wyrok ośmiu miesięcy więzienia za "znieważanie męczenników" poległych w dolinie Galwanu. Qiu kwestionował oficjalny bilans ofiar po stronie chińskiej i porównał starcie do gry wideo. Sąd orzekł, że "złośliwie zniekształcił prawdę" na temat potyczki.
Bitwa w dolinie rzeki Galwan z 15 czerwca 2020 roku była najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od około 50 lat. Nie padły strzały, ale w walce na pięści, kamienie i metalowe pręty zginęło 20 żołnierzy indyjskich, a także – według oficjalnych informacji Pekinu – czterech żołnierzy chińskich.
Czytaj więcej