Szturm migrantów na granicę

Polska
Szturm migrantów na granicę
WOT

Od wtorku, od godz. 7 rano do odwołania zawieszony zostanie ruch graniczny na przejściu w Kuźnicy informuje Straż Graniczna. We wtorek odbędzie się też specjalne posiedzenie w sprawie sytuacji na granicy. Śledź relację na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację. Dziękujemy. 

Spór o uchodźców na pograniczu polsko-białoruskim grozi przekształceniem się w poważny konflikt, w sytuacji gdy po obu stronach rozlokowani zostali żołnierze – uważa szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto. Według niego "obecny scenariusz" działań Mińska nie został jednak napisany w Moskwie.

- Białoruś bezczelnie wykorzystuje sytuację a według informacji, które posiadamy, do stolicy Mińska przylatuje ok. 50 samolotów tygodniowo z krajów arabskich i z Turcji – mówił Haavisto w poniedziałek wieczorem w programie telewizji Yle.

Według ministra w wachlarzu rozwiązań, jakim dysponuje Europa nadal znajdują się sankcje, a w tej nowej sytuacji UE nie może się cofnąć, szczególnie, że na Białorusi są rażąco łamane prawa człowieka. - Trzeba ustalić górną granicę działań Białorusi – dodał.

Fot. PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen

 

Holenderski minister spraw zagranicznych komentując w poniedziałek wydarzenia na granicy białorusko-polskiej powiedział, że Białoruś "traktuje uchodźców jako mięso armatnie". Ben Knapen podkreślił, że Polska strzeże granicy zewnętrznej Unii Europejskiej a zachowanie wschodniego sąsiada określił jako "nieludzką podłość".

Wojska Obrony Terytorialnej pilnują polskiej granicy

 

 

Do sieci trafiają kolejne nagrania z przygranicznych koczowisk

Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn podziękował wojsku za ich służbę

"Za nimi wiele tygodni bardzo wymagającej służby. Przed nimi ogromne wyzwanie związane z operacją prowadzoną przez stronę białoruską" - napisał Żaryn na Twitterze.

Do sieci trafiła ponad godzinna transmisja wideo z koczowiska przy polsko-białoruskiej granicy

Wypowiadają się w niej migranci, którzy ogrzewają się przy ogniskach.

 

Die Welt: aktywiści wysłali z Berlina autobus z artykułami pomocowymi. Planowali wziąć migrantów w drodze powrotnej

W związku z napiętą sytuacją na polsko-białoruskiej zewnętrznej granicy UE, aktywiści z Niemiec wysłali w rejon przygraniczny autobus z artykułami pomocowymi dla migrantów. Autobus wyruszył w poniedziałek z Berlina. Aktywiści planowali w drodze powrotnej przewieźć migrantów - pisze dziennik "Welt". Federalne MSW ostrzega, że byłoby to działanie nielegalne.

Podlaska policja opublikowała film z granicy na Twitterze. - Jesteśmy i czuwamy - napisano.

Premier Łotwy rozmawiał z szefami polskiego i litewskiego rządu

Łotwa, Litwa i Polska twardo sprzeciwiają się atakom hybrydowym białoruskiego reżimu - napisał w poniedziałek na Twitterze łotewski premier Kriszjanis Karinsz. Wieczorem odbyła się wideokonferencja premiera RP Mateusza Morawieckiego z Karinszem i premier Litwy Ingridą Szimonyte.

Media społecznościowe, komunikacja, emocje to dziś narzędzia wpływu i walki. Współczesne wojny toczą się tymi narzędziami o nasze umysły i serca - napisał na Twitterze rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak.

 

 

Do sieci trafiają kolejne filmy, które pokazują sytuację w koczowiskach po białoruskiej stronie granicy. Migranci palą ogniska i przebywają w namiotach

Terytorialsi czuwają przy granicy

Odbyła się msza polowa z udziałem polskich żołnierzy, którzy pełnią swoją służbę przy granicy polsko-białoruskiej

Prezydent Ukrainy rozmawiał z Andrzejem Dudą o "trudnej sytuacji na granicy"

Prezydenci rozmawiali o "trudnej sytuacji", która zaistniała na polsko-białoruskiej granicy - czytamy w komunikacie biura ukraińskiego przywódcy. - Wołodymyr Zełenski poinformował o sytuacji bezpieczeństwa na ukraińsko-białoruskiej granicy i o działaniach, które są podejmowane i będą stosowane w celu jej odpowiedniej ochrony - podkreślono.

Tak wygląda obecnie sytuacja po białoruskiej stronie granicy. Do sieci trafiają kolejne nagrania z obozowisk

Żaryn: grupy migrantów rozlokowały się przy polskiej granicy. Trwa budowa koczowiska

- W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy – przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w TVP Info.

Dodał, że trwa tam budowa koczowiska. - Zakładamy, że będziemy funkcjonowało przez wiele dni przy linii granicy z Polską, aby cały czas destabilizować sytuację na pograniczu - powiedział.

Janina Ochojska odpowiada Swiatłanie Cichanouskiej

"Co oznacza "silna odpowiedź"? Ludzie umierają na tej granicy. Nie ma znaczenia kto ich tam przyprowadził. To są ludzie, którzy potrzebują opieki. Prezydent Andrzej Duda poparł "push-back". Czy pani też to popiera? Nie sądziłam, aby Andrzej Duda był pani partnerem do rozmowy w tym temacie" - napisała eurodeputowana Janina Ochojska na Twitterze.

Były szef jednostki GROM gen. Roman Polko stwierdził w Gościu Wydarzeń, że "migranci byli przygotowani przez białoruskie służby specjalne" 

- Mamy dowody na to, że byli przygotowywani przez służby specjalne. Nie wyobrażam sobie, żeby z nożycami do cięcia drutu lecieli tutaj na granicę z Polską. (...) Szkoleni migranci mają "wbite" numery, do organizacji pozarządowych, wiedzą, gdzie spotkają dziennikarzy i jak wysyłać dzieci na linię frontu, aby wywołać współczucie - stwierdził.

"Zamknięcie przejścia w Kuźnicy można potraktować jako sankcję". Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń"

Litwa, Łotwa i Estonia wyrażają wsparcie i solidarność z Polską

Litwa z pełną solidarnością wspiera Polskę, dziś omawiałem działania wobec hybrydowego atak na granicę białorusko-polską z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

UE musi wspierać Polskę - podkreślił premier Łotwy Kriszjanis Karinsz. Estonia wspiera Polskę w każdy możliwy sposób - przekazała dyplomacja tego kraju.

Prezydent podziękował prezydentom Litwy, Gruzji, Łotwy, Estonii i Ukrainy za wsparcie 

"Przez obronę naszych granic, bronimy Europy" - podkreślił prezydent Duda we wpisie na Twitterze.

Nasze konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska rozmawiała z prezydentem Polski

Jestem po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, podczas której omówiliśmy sytuację na granicy Białorusi z UE i możliwe rozwiązania tego kryzysu. Nasze stanowiska są takie same - ograniczenie eskalacji działań białoruskiego reżimu i silna odpowiedź UE. Nie możemy pozwolić dyktatorowi na dalszą eskalację przemocy - napisała Cichanouska na Twitterze.

Dziś na granicy jest ponad 12 tysięcy żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb. Jest zapora tymczasowa, będzie budowana zapora o charakterze stałym. Jest wsparcie naszych sojuszników zarówno jeżeli chodzi o Unię Europejską, jak i NATO - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Jestem zaniepokojony sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, białoruski reżim musi zaprzestać wykorzystywania migrantów i osób ubiegających się o azyl do politycznych rozgrywek o władzę - napisał w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

- Wzywamy Polskę do przyjęcia oferty UE, aby w uporządkowany sposób pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji i zapobiegać dalszej eskalacji - dodał.

Czechy wyrażają solidarność z Polską

Minister Spraw Zagranicznych Czech Jakub Kulhanek napisał w poniedziałek na Twitterze, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest ekstremalna. Zapewnił, że Praga jest w pełni solidarna z "polskimi przyjaciółmi".

 

"Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest ekstremalna. Trzeba skończyć z wykorzystywaniem migrantów jako broni. Czechy są w pełni solidarne z naszymi polskimi przyjaciółmi. To jeszcze jeden powód, dla którego domagamy się dodatkowych sankcji wobec przedstawicieli reżimu Łukaszenki!" – napisał Kulhanek.

Departament Stanu USA wezwał białoruski rząd do natychmiastowego wstrzymania kampanii migracyjnej

- Niepokoją nas obrazy i doniesienia dochodzące z granicy białorusko-polskiej. Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają reżim Łukaszenki za ułatwianie nielegalnych przepływów migracyjnych. Wzywamy go do natychmiastowego zaprzestania organizowania i wymuszania regularnych przepływów migrantów do Europy - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Wzywam władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego, UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych - oświadczył w poniedziałek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Uważnie monitorujemy sytuację na granicach Unii Europejskiej - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował żołnierzom za ich służbę na granicy. 

Andrzej Duda dziękuje prezydentom Litwy, Gruzji, Łotwy, Estonii i Ukrainy i liderce białoruskiej opozycji Cichanouskiej za wsparcie.

Ministerstwo Obrony Narodowej publikuje zdjęcia, żołnierzy WOT stawiających się na Podlasiu.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską, aby podziękować za jednoznaczne wsparcie białoruskich sił demokratycznych dla Polski - poinformował w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

- Łukaszenka naraża życie i zdrowie migrantów by prowokować i doprowadzić do eskalacji kryzysu. To trzeba jednoznacznie potępić. Aleksander Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO. Już dziś nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej natychmiastowego zakończenia - przekazał podczas konferencji Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu zapewniła, że Polska jest przygotowana na każdy scenariusz.

- Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy oraz odpowiednie siły w celu zapewnienia ochrony granicy Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej. Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera w działaniach ponad 12 tys. żołnierzy oraz policjantów. W gotowości są Wojska Obrony Terytorialnej. Od początku kryzysu współpracujemy w ramach sojuszy i mamy deklaracje wsparcia i pomocy. Obrona granicy jest naszym priorytetem. Będziemy w tym nieugięci i skuteczni - zapewniła Witek.

- Do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła bardzo liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby. Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej" - powiedziała podczas konferencji Elżbiety Witek.

Przypomniała, że hybrydowe działania Alaksandra Łukaszenki trwają od wiosny tego roku, w wyniku których gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską, a od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. takich prób.

Orędzie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów; atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO; nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia. 

Von der Leyen: wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak. UE zbada, w jaki sposób nałożyć sankcje na linie lotnicze z państw trzecich, które zajmują się przemytem ludzi.

Von der Leyen: Białoruś musi przestać narażać życie ludzi; instrumentalizacja migrantów dla celów politycznych przez Białoruś jest niedopuszczalna. Rozmawiałam z premierem Polski, premier Litwy i premierem Łotwy, aby wyrazić solidarność UE i omówić z nimi środki, jakie może podjąć Unia, by wesprzeć ich w wysiłkach na rzecz uporania się z tym kryzysem.

Fot. European Parliament 

Mamy nadzwyczajną sytuację, w której inny kraj w sposób zorganizowany narusza integralność polskich granic; posiedzenie Sejmu jest niezbędne; mam nadzieję, że będzie na nim widoczny element solidarności międzypartyjnej - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

- Premier powinien wystąpić z wnioskiem o zwołanie Rady Europejskiej; należy zatrzymać kanały tranzytowe, a prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę uznać za międzynarodowego terrorystę - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy można traktować jako lekką sankcję wobec Białorusi - powiedział Maciej Wąsik w "Gościu Wydarzeń"

Oglądaj transmisję tutaj

Trwa wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z premier Litwy Ingridą Simonyte oraz premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem - poinformowała na Twitterze w poniedziałek wieczorem kancelaria premiera.

 

"W związku z sytuacją na granicy polsko-bialoruskiej, od jutra tj. 09.11 od godz. 07.00 rano będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Podróżni, powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach".

We wtorek o godz. 16 zbierze się Sejm na posiedzeniu, w trakcie którego wysłucha informacji rządu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią - poinformowała po poniedziałkowym spotkaniu Prezydium Sejmu wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (KO).

Według informacji przekazanych przez wicemarszałek Sejmu kluby parlamentarne będą miały 10 minut na wystąpienia podczas sejmowej dyskusji nad informacją rządu

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zaapelował do UE o zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Mińsku oraz dołączenie białoruskich lotnisk do listy obiektów objętych restrykcjami. Minister rozmawiał o tym w poniedziałek z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

Wcześniej informowaliśmy o tym że MSW Litwy chce zaostrzenia stanu wyjątkowego.

- Nie odnotowaliśmy szczególnych, niepokojących zdarzeń na terenie województwa lubelskiego w ochronie granicy państwowej. Granica jest zabezpieczana. Pełnimy służbę w trybie ciągłym – 24 godziny na dobę razem z żołnierzami WOT, jak i MON oraz żandarmerią wojskową - poinformował w poniedziałek rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

Polsko-białoruski odcinek granicy w województwie lubelskim przebiega wzdłuż rzeki Bug i liczy 171 km.

"Pojawiają się doniesienia, że białoruscy żołnierze strzelają w powietrze, by przestraszyć zgromadzonych przy granicy z Polską migrantów i uniemożliwić im powrót w głąb terytorium Białorusi" - informuje  białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan.

Dziennikarz na swoim koncie na Twitterze załącza krótkie nagranie z przygranicznego lasu, na którym słychać strzały.

Dr Wojciech Szewko, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas uważa, że kryzys na granicy nie skończy się z dnia na dzień i musimy przygotować się na eskalację.

- Należy się spodziewać licznych prowokacji, łącznie z ostrzeliwaniem polskich funkcjonariuszy - stwierdził ekspert.

Więcej na ten temat tutaj

Jak podał Borys Budka, jutro o godzinę 16:00 odbędzie się specjalne posiedzenie sejmu.

Nagrania z drona ukazują tłumy ludzi na granicy.

W Brukseli rośnie świadomość, jak poważna jest sytuacja na granicy z Białorusią i przeświadczenie, że potrzebna jest silna reakcja Unii Europejskiej; coraz głośniej mówi się o potrzebie przyspieszenia prac nad kolejnymi sankcjami wobec Mińska - powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Chor. SG Michał Tokarczyk, zapytany, jak może rozwinąć się sytuacja na granicy w okolicach Kuźnicy, zaznaczył, że Straż Graniczna zakłada każdy scenariusz.

- Nie wiemy, czym służby białoruskie nas zaskoczą. Musimy powiedzieć jasno, że nic bez ich pozwolenia i aprobaty tam nie dzieje się samo. Każda sytuacja jest pod egidą służb białoruskich. Cudzoziemcy zostali przyprowadzeni przez te służby do linii granicy państwowej, rozbili obozowisko - powiedział.

- My stoimy na straży naszej granicy i nie zamierzamy dopuszczać do jej przekroczenia. Pierwszą falę przetrwaliśmy i czekamy co nastąpi za kilka chwil, co nastąpi w nocy. Jesteśmy dobrze przygotowani - podkreślił strażnik graniczny.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie