USA. W Nowym Jorku stanął pomnik Tadeusza Kościuszki. "To niedoceniony bohater""

Świat
USA. W Nowym Jorku stanął pomnik Tadeusza Kościuszki. "To niedoceniony bohater""
Twitter/PolishSlavicFCU
Uroczystość odsłonięcia pomnika.

Na nowojorskim Greenpoincie odsłonięto w sobotę popiersie Tadeusza Kościuszki. Jest zlokalizowane tuż obok mostu imienia bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych łączącego dzielnice Queens i Brooklyn.

Uroczystość zgromadziła liczne rzesze Polonii, w tym młodzieży oraz członków polsko-amerykańskich organizacji. Przybyli też lokalni nowojorscy politycy.

 

ZOBACZ: Policja ustaliła, kto zdewastował pomnik Kościuszki w Warszawie

 

Mówcy podkreślali bohaterstwo generała, jego historyczne zasługi oraz wiedzę i zdolności jakie zademonstrował podczas wojny o niepodległość USA.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki wskazał na doniosłe znaczenie nowego pomnika dłuta polskiego artysty rzeźbiarza Mariana Szajdy. - W przestrzeni miejskiej Nowego Jorku jest coraz mniej możliwości uhonorowania konkretnych osób, bohaterów, którzy walczyli o amerykańską niepodległość, a w tym przypadku także o polską. Dlatego bardzo się cieszymy, że nastąpiło to dzięki nieustępliwości osób i organizacji, długiego procesu załatwianie formalności – dodał konsul.

"To miejsce należy do Kościuszki"

W jego opinii po usiłowaniach usunięcia nazwiska Kościuszki z sąsiedniego mostu, czy prób upraszczania jego nazwy, nie dojdzie już do podobnych zakusów.

 

ZOBACZ: Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie znowu został zdewastowany

 

- To miejsce należy do Kościuszki. Pomnik jest "kropką nad i". Upamiętnia polsko-amerykańskiego bohatera w sercu nowojorskiej Polonii, przy moście, który łączy dwie wspaniałe, można powiedzieć polskie dzielnice. Jeśli spojrzeć na plany rozwoju miasta, będzie to za kilka lat piękne i jedno z ważniejszych obszarów tego miasta – przewidywał Kubicki, apelując aby Polacy byli tam obecni na co dzień, żeby nikomu nie przyszło do głowy im to miejsca odebrać.

 

Dziękując wszystkim za zaangażowanie w dzieło budowy monumentu wskazał zwłaszcza na kluczową rolę członka Zgromadzenia Stanowego Nowego Jorku Joe Lentona, który przeszedł już na emeryturę.

"Niedoceniony bohater"

- To niedoceniony bohater rewolucji amerykańskiej i teraz zaczynamy opiewać jego zasługi, co powinniśmy uczynić już dawno temu. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy usuwane są (wzbudzające kontrowersje) pomniki. Widzimy, że był to naprawdę człowiek opowiadający się za prawami człowieka i równością wszystkich ludzi. Powinno się go czcić całymi latami. Cieszę, się, że to teraz robimy – powiedział Lentol.

 

Przedstawicielka członkini Izby Reprezentantów odczytała list od reprezentującej na Kapitolu m.in. Greenpoint Carolym Maloney.

 

- Mamy dzisiaj sposobność upamiętnić generała Tadeusza Kościuszkę. Poza śmiałymi, innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie infrastruktury noszącymi jego imię, kwalifikacje generała Kościuszki w dziedzinie inżynierii wojskowej odegrały kluczową rolę w zwycięstwie podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Jego znaczenie w narodzinach naszego kraju było przełomowe i wciąż odbija się echem – oceniła Maloney.

"Bez nich nie moglibyśmy się uwolnić od imperium brytyjskiego"

Założyciel Guardian Angels (Aniołowie Stróże) patrolujących metro i ulice, były kandydat na burmistrza Nowego Jorku polskiego pochodzenia Curtis Sliwa akcentował, że sobotnie wydarzenie jest powodem do radości i dumy społeczności polonijnej.

 

Za bardziej istotne uznał edukowania przedstawicieli władz miejskich na temat Kościuszki, czy Pułaskiego.

 

- Mamy honorujące ich nazwy mostów, ulic i stacji metra. Nie uczymy jednak dzieci w publicznych czy parafialnych szkołach o tym dlaczego Kościuszko i Pułaski są czczeni. Bez nich nie moglibyśmy się uwolnić od imperium brytyjskiego – argumentował Sliwa.

"Wielowiekowa tradycja"

Biorący udział w uroczystości szef PLL LOT Rafał Milczarski nawiązywał do zasług generała, wielowiekowych tradycji polskiej demokracji, a także obecnych specjalnych relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Media polonijne, w tym społecznościowe, akcentują, że inicjatorami projektu popiersia byli właściciel firmy Victoria Consulting & Development Darek Knapik oraz prezes Pulaski Association of Business and Professional Men Artur Dybanowski.

 

Z mocnym poparciem dla inicjatywy wystąpili m.in. szef Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski oraz dr Tadeusz Alberski z biura stanowego Departamentu Transportu w Albany.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie