USA. Sąd federalny w Nowym Orleanie zawiesił obowiązek szczepień. "Poważne problemy konstytucyjne"
Federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie zdecydował o tymczasowym zawieszeniu ogłoszonych w czwartek zasad zobowiązujących pracowników firm zatrudniających ponad 100 osób do zaszczepienia się lub przechodzenia regularnych testów na Covid-19. Reguły miały obowiązywać od 4 stycznia.
Sąd odpowiedział w ten sposób na skargę wniesioną przez prokuratora generalnego Luizjany i szeregu innych stanów rządzonych przez Republikanów.
ZOBACZ: USA. Gubernator Florydy pozywa Joe Bidena. Chodzi o obowiązkowe szczepienia
Sąd uzasadnił zawieszenie przepisów "poważnymi potencjalnie problemami prawnymi i konstytucyjnymi" wymienionymi w skardze przez powodów.
Administracja musi odpowiedzieć na wniesione zarzuty do poniedziałku.
"Wielkie zwycięstwo Amerykanów"
"Prezydent nie będzie nakładał na Amerykanów medycznych procedur bez kontroli gwarantowanej przez konstytucję" - oznajmił cytowany przez AP prokurator generalny Luizjany Jeff Landry.
ZOBACZ: USA. Biały Dom: prymat prawa federalnego w sprawie obowiązku szczepień
Określił decyzję sądu "wielkim zwycięstwem dla Amerykanów".
Ogłoszone w czwartek przez Biały Dom zasady zobowiązują firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników do zapewnienia, że wszyscy zatrudnieni są zaszczepieni przeciwko Covid-19 lub przechodzą co najmniej cotygodniowe testy.
14 tys. dolarów kary
Za każdorazowe uchybienie przewidziana jest kara 14 tys. dolarów, choć może być wyższa w szczególnie poważnych przypadkach. Obowiązek miałby objąć ponad 80 mln pracowników.
Ogłoszenie przez prezydenta Bidena nowych zasad - jeszcze we wrześniu - było reakcją na przetaczającą się przez Amerykę potężną falę nowych zakażeń, związanych z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa.
W ostatnich tygodniach sytuacja zaczęła się poprawiać, jednak wciąż każdego dnia notuje się średnio ponad 70 tys. nowych zakażeń i ponad 1200 zgonów, związanych z Covid-19.
Polityczne kontrowersje
Wiele firm już wcześniej wprowadziło obowiązek szczepień dla swoich pracowników, nie czekając na publikację nowych zasad.
Zapowiedź nowych przepisów wzbudziła polityczne kontrowersje i opór ze strony Republikanów, a także związków zawodowych i wątpliwości części pracodawców.
Jednocześnie naciski ze strony przedsiębiorstw doprowadziły też do zablokowania ustawy w Teksasie, która zakazywała wprowadzania obowiązków szczepień dla pracowników.
Czytaj więcej