COP26. 4 mld dolarów na pomoc dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Porozumienie 45 państw

Świat
COP26. 4 mld dolarów na pomoc dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Porozumienie 45 państw
pxfuel/zdj. ilustracyjne
Środki mają pomóc we wdrożeniu innowacji i zwiększeniu wydajności.

45 krajów zobowiązało się w sobotę na konferencji klimatycznej COP26 do przekazania 4 mld dolarów na pomoc krajom rozwijającym się , by ich rolnictwo stało się bardziej ekologiczne i odporne na zmiany klimatu, a gospodarka gruntami bardziej zrównoważona.

W związku z rosnącą na świecie liczbą ludności, a co za tym idzie rosnącymi potrzebami żywnościowymi, pod uprawy rolne przeznaczane są kolejne tereny, często lasy bądź łąki. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach rozwijających się.

 

ZOBACZ: Szkocja. Korek prywatnych odrzutowców przed COP26. "Zielona hipokryzja"

 

W efekcie poziom emisji rośnie podwójnie - bo zwiększa się powierzchnia gruntów użytkowanych przez człowieka, a z nich pochodzi ok. jedna czwarta światowej emisji gazów cieplarnianych, a zmniejsza się obszar lasów, które dwutlenek węgla pochłaniają.

 

Obiecane na trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej środki mają pomóc rolnikom w krajach rozwijających w zwiększeniu wydajności, wdrożeniu innowacji, w tym rozwoju upraw bardziej odpornych na zmiany klimatu i poprawę zdrowia gleby, tak aby ograniczyć konieczność zajmowania na potrzeby rolnictwa kolejnych gruntów.

"Pilna transformacja"

- Aby utrzymać cel 1,5 st. C, potrzebujemy działań ze strony każdej części społeczeństwa, w tym pilnej transformacji w skali globalnej sposobu, w jaki zarządzamy ekosystemami oraz uprawiamy, produkujemy i konsumujemy żywność. Musi nastąpić uczciwa i sprawiedliwa transformacja, która ochroni środki do życia i bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi na całym świecie, a rolnicy, ludność rdzenna i społeczności lokalne odegrają w tych planach główną rolę - oświadczył brytyjski minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.

 

ZOBACZ: COP26. Polska deklaruje odejście od węgla. ClientEarth: kraj OECD nazywa się rozwijajacym się

 

Głównym celem COP26 jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 r., gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

 

Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st. C.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie