Małopolskie. Coraz gorsza jakość powietrza. Normy smogowe przekroczone o kilkaset procent

Polska
Małopolskie. Coraz gorsza jakość powietrza. Normy smogowe przekroczone o kilkaset procent
Polsat News
Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w zachodniej Małopolsce. To tam w niektórych miejscowościach normy trujących pyłów zawieszonych w powietrzu przekroczono wielokrotnie

Smog powraca i atakuje - mimo dobrej i słonecznej pogody. Najgorsza jakość powietrza jest w zachodniej Małopolsce. To tam w sobotni poranek normy przekroczono o kilkaset procent. Smog dotarł także do Krakowa, w którym nie można palić węglem i drewnem. Jednak do miasta napłynęły zanieczyszczenia z okolicznych miejscowości, w których nie wprowadzono takich regulacji.

W sobotni poranek w Oświęcimiu i Brzeszczach normy pyłów PM10 i PM2,5 były przekroczone o kilkaset procent. Bardzo złą sytuację odnotowano także w Libiążu i Osieku, w których stężenia szkodliwych substancji uplasowały się na alarmującym poziomie. Wskaźniki Airly pokazały tam odpowiednio 130 i 173 mikrogramy pyłów zawieszonych na metr sześcienny, podczas gdy dopuszczalna granica wynosi 50.

Smog z "obwarzanka krakowskiego"

Z kolei w stolicy Małopolski normy przekroczono w niewielki sposób. Jak podkreślają eksperci, jest to zasługa zakazu palenia węglem i drewnem, która obowiązuje w Krakowie od 2019 roku. Jednak mimo wprowadzonych regulacji i dobrej pogody, w tym mieście także pojawił się smog. Najczęściej napływa z sąsiednich, 14 miejscowości "obwarzanka krakowskiego", w których nie obowiązuje zakaz palenia węglem. 

 

WIDEO: Smog w Małopolsce. Relacja reporterki Polsat News

 

 

- Jesteśmy czerwoną plamą na mapie Europy - przyznał lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła w rozmowie z Dominiką Tarczyńską z programu "Czysta Polska". Dodał, że jesienią sytuacja pogarsza się przez wciąż nadmierne używanie tzw. kopciuchów, czyli pieców emitujących do atmosfery szkodliwe zanieczyszczenia. 

"Polska pozostaje niechlubnym liderem"

- Jest tak, jak każdego roku. Mamy bardzo duży problem z jakością powietrza. Polska pozostaje tym niechlubnym liderem, jeśli chodzi o zanieczyszczenie - mówił Guła. 

 

ZOBACZ: Smog w Polsce. Na Śląsku kontrole i kary za używanie "kopciuchów". Warszawa odchodzi od węgla

 

Jak poinformował Polski Alarm Smogowy, z danych wynika, że czasu na wymianę kotłów pozaklasowych, czyli kilkanaście miesięcy do końca 2022 roku, nie wystarczy, aby uporać się z tym problemem.

kmd/grz / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie