USA. Pracownik zwolniony za bycie białym mężczyzną. Wywalczył 10 mln dolarów w sądzie
Ława przysięgłych w Karolinie Północnej przyznała 10 mln dolarów mężczyźnie, który pozwał firmę Novant Health Inc. twierdząc, że zwolniła go ponieważ jest białym mężczyzną. Stało się to ramach "promowania różnorodności", podała w czwartek NBC News.
David Duvall pochodzący z Michigan pozwał Novant Health, Inc. z siedzibą w Winston-Salem w 2019 roku. Rok wcześniej stracił stanowisko wiceprezesa firmy ds. marketingu i komunikacji.
Duvall argumentował w pozwie, że "został zwolniony bez podania przyczyny »w ramach celowej kampanii promowania w firmie różnorodności w szeregach kierowniczych«. Jak przekonywał stało się to z powodu jego płci i rasy" – poinformowała NBC News.
"Zwolnienie nie miało związku z kolorem skóry"
Zwróciła uwagę, że Novant Health zaprzeczyła zarzutom. W aktach sądowych uzasadniała, że mężczyznę zwolniono za niedostateczną wydajność i delegowanie kluczowych obowiązków na podwładnych.
- Jesteśmy niezmiernie rozczarowani wyrokiem, ponieważ uważamy, że nie jest on poparty dowodami przedstawionymi w procesie, w tym naszym uzasadnieniem rozwiązania umowy z panem Duvallem. (…) Wykorzystamy wszystkie opcje prawne, w tym apelację – zapowiadał rzecznik firmy z Karoliny Północnej.
Na jego miejsce zatrudniono dwie kobiety
Duvall był tam zatrudniony w 2013 roku. Powiedział, że zwolniono go na krótko przed piątą rocznicą pracy w firmie. Zastąpiły go dwie kobiety, czarnoskóra oraz biała. Uznał to za dyskryminację z naruszeniem ustawy o prawach obywatelskich.
ZOBACZ: USA. Mark Zuckerberg zaprezentował wizję "metawersum"
Adwokat mężczyzny, Luke Largess, oświadczył w rozmowie z NBC News, że były pracownik został zwolniony na kilka dni przed tym, kiedy miałby prawo do większej odprawy.
- Przesłaniem nie jest porzucenie różnorodności i integracji, ale robienie tego zgodnie z prawem – twierdził prawnik.
Proces z udziałem federalnej ławy przysięgłych odbywał się w październiku. Werdykt został wydany we wtorek, powołuje się NBC na dokumentacją sądową. Jak precyzuje, ława przysięgłych oceniła, że rasa i płeć Duvalla były czynnikami motywującymi wypowiedzenie jemu pracy.