Francja. Zatrzymano brytyjskie statki rybackie. "Londyn rozumie jedynie język siły"
- Teraz musimy mówić językiem siły, ponieważ wydaje się, że to jedyna rzecz, którą ten brytyjski rząd rozumie - powiedział francuski Sekretarz Stanu ds. Europejskich Clement Beaune. Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki "zaostrzenia kontroli" w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
Francja zapowiedziała w środę wdrożenie środków odwetowych wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia w przyznawaniu licencji połowowych dla francuskich rybaków. W ramach tychże środków dwa angielskie statki rybackie zostały zatrzymane przez francuską żandarmerię morską podczas kontroli, a jeden został przekierowany do portu Le Havre - poinformowało Ministerstwo Morza na Twitterze.
Statek rybacki, który początkowo nie zastosował się do prośby o wejście na pokład żandarmów, został ukarany grzywną za "utrudnianie kontroli".
ZOBACZ: Francja. Sondaż przedwyborczy: Macron wciąż na prowadzeniu, za nim Le Pen i Zemmour
"Kontrole w okresie połowu przegrzebków są częścią zaostrzenia kontroli w kontekście rozmów o licencjach z Wielką Brytanią i Komisją Europejską" - sprecyzowało ministerstwo w komunikacie prasowym.
- Czas na odpowiedzi - na temat licencji połowowych po Brexicie – stwierdziła minister Annick Girardin.
"Brytyjski rząd rozumie tylko argument siły"
- Do tej pory prowadziliśmy dialog, dostaliśmy dziś połowę licencji połowowych, ale to nie wystarczy i jest nie do przyjęcia – powiedział Clement Beaune, Sekretarz Stanu ds. Europejskich w CNews TV.
ZOBACZ: Francja. Starcia młodzieży z policją i strażakami. Zniszczono 13 samochodów
- Więc teraz musimy mówić językiem siły, ponieważ wydaje się, że jest to jedyna rzecz, którą ten brytyjski rząd rozumie – stwierdził Beaune.
Od 2 listopada wprowadzone zostaną "systematyczne kontrole celne i sanitarne brytyjskich produktów wyładowywanych we Francji oraz zakaz rozładunku owoców morza" – zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Gabriel Attal. Rząd Francji zagroził również ograniczeniem dostaw energii elektrycznej na Wyspy Normandzkie, Jersey i Guernsey.
Wielka Brytania odpowiada
Zapytany w czwartek w Izbie Gmin o sprawę zajęcia statku we Francji, Eustice powiedział: "Moi urzędnicy badają okoliczności dotyczące tego statku, który został zatrzymany we Francji. Jest zbyt wcześnie, aby móc dokładnie określić, co się stało. Widziałem raporty, że początkowo był na liście (mających licencję - red.), a potem okazało się, że nie był na liście. Poprosiłem naszych urzędników, aby to zostało pilnie zbadane".
Z kolei minister spraw wewnętrznych Priti Patel podkreśliła, że brytyjski rząd wypełnia wszystkie swoje zobowiązania uzgodnione w ramach umowy regulującej handel z Unią Europejską po brexicie - TCA.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Aresztowano mężczyznę w związku z zamachem w Manchesterze w 2017 roku
- W odniesieniu do tego, co stało się dziś rano, myślę, że ważne jest, aby powiedzieć, że oczywiście jest to rozczarowujące, a my jako kraj wypełniliśmy wszystkie nasze zobowiązania w ramach TCA - powiedziała.
W czwartek rano poinformowano, że na wodach francuskich zatrzymany został brytyjski trawler Cornelis Gert Jan, który według francuskich władz nie był uprawniony do połowów, a drugiej jednostce rybackiej wydano ustne ostrzeżenie w związku z tym, ze jego załoga miała utrudniać przeprowadzenie kontroli.
- Groźby Francji są rozczarowujące i nieproporcjonalne, i nie tego oczekiwalibyśmy od bliskiego sojusznika i partnera. Środki, którymi grozi, nie wydają się być zgodne z Porozumieniem o Handlu i Współpracy (TCA) i szerzej z prawem międzynarodowym, a jeśli zostaną podjęte, spotkają się z odpowiednią i proporcjonalną odpowiedzią - oświadczył brytyjski rząd w reakcji na te zapowiedzi Paryża.
Czytaj więcej