PiS proponuje możliwość rozłożenia w czasie podwyżek taryf na gaz

Polska
PiS proponuje możliwość rozłożenia w czasie podwyżek taryf na gaz
Zdjęcie ilustracyjne/ Polsat News

Do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów PiS, zakładający możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Zgodnie z nim, wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można by przenieść na kolejne okresy taryfowe.

Proponowany w projekcie zmiany Prawa energetycznego mechanizm zakłada, że jeżeli w czasie obowiązywania zatwierdzonej taryfy na sprzedaż gazu koszty zakupu gazy przekroczą prognozowane na potrzeby taryfy, te dodatkowe koszty sprzedawca gazu będzie mógł przenieść do kolejnych taryf jako koszty uzasadnione.

Założenia projektu

Zgodnie z projektem, sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza Prezes URE, będą mogli do 30 czerwca 2022 r. przełożyć do zatwierdzenia taryfę, uwzględniającą koszty zakupu gazu, planowane w czasie jej obowiązywania.

 

ZOBACZ: Podwyżki cen prądu. Premier: przyczynami są spekulacje i zależność wielu państw od Gazpromu

 

Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosną ponad te zaplanowane, sprzedawca będzie mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, które będą obowiązywać pod początku 2023 r. Zgodnie z projektem, obliczy te koszty w określony sposób i zostaną one uznane za koszty uzasadnione. Na ich uwzględnienie w następnych taryfach sprzedawca będzie miał trzy lata począwszy od początku 2023 r.

 

Projekt ogranicza wysokość podwyżek w kolejnych taryfach, wynikających z przerzucenia do nich dodatkowych kosztów. Podwyżka w kolejnej taryfie, ustalonej na podstawie proponowanej regulacji w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadza się korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 proc. poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Korekta taryf i wniosków taryfowych

Dodatkowo projekt dopuszcza możliwość korygowania taryf i wniosków taryfowych, złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy.

 

W tym celu zainteresowani sprzedawcy mają w ciągu 14 dni od wejścia w życie złożyć stosowne wnioski o korekty.

 

ZOBACZ: Gazprom: Pierwsza nitka Nord Stream 2 gotowa. Może rozpocząć przesył surowca

 

Jak podkreśla się w uzasadnieniu, wprowadzenie tej regulacji zapobiegnie ryzyku jednej, dużej i skumulowanej podwyżki taryf na gaz na rok 2022 r. Pomysłodawcy wskazują, że dotychczas zatwierdzone na 2022 r. taryfy przewidują ok. 100 proc., a w niektórych przypadkach nawet ponad 100 proc. podwyżki

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie