Wielkopolska. Znaleziono krwistoborowik szatański. "Lokalizacja stanowiska pozostaje niejawna"

Polska
Wielkopolska. Znaleziono krwistoborowik szatański. "Lokalizacja stanowiska pozostaje niejawna"
Facebook/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu
Krwistoborowik szatański jest grzybem trującym.

W wielkopolskim lesie po raz pierwszy odkryto szatana – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Ponieważ krwistoborowik szatański od 2014 r. podlega ścisłej ochronie leśnicy nie chcą zdradzić, gdzie dokładnie znaleziono rzadkiego grzyba.

Piotr Grześ z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) zaznaczył, że krwistoborowik szatański, nazywany szatanem, jest na tyle rzadkim gatunkiem grzyba występującym w Polsce, że istnieje tylko kilkanaście miejsc, w których można go spotkać.

 

ZOBACZ: Naukowcy: jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

 

- Od 2014 r. podlega ochronie ścisłej i uznawany jest za gatunek krytycznie zagrożony. Do tej pory najlepiej poznane jego stanowiska zlokalizowane są w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - wskazał.

Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Poznaniu Marlena Kowalkowska zaznaczyła, że odkryty niedawno krwistoborowik jest pierwszym szatanem znalezionym na terenie poznańskiej dyrekcji. - Lokalizacja stanowiska pozostaje niejawna, aby ochronić grzyby i ich otoczenie przed zniszczeniem. Oczywiście nadleśnictwo, na którego terenie został znaleziony, otoczy go opieką i zadba, by siedlisko tego niezwykłego grzyba przetrwało w spokoju – zapewniła.

Jak wygląda krwistoborowik szatański?

Krwistoborowik szatański należy do rodziny borowikowatych. Występuje w Europie i zachodniej Azji w lasach liściastych, zwłaszcza pod bukami i dębami rosnącymi na glebach wapiennych.

 

ZOBACZ: Przeżył 18 dni zagubiony w buszu. Jadł grzyby i pił wodę z zapory

 

Szatany mają białoszare kapelusze, których średnica może dochodzić do 30 cm. Baryłkowaty trzon grzyba w odpowiednich warunkach zabarwia się na intensywnie krwistoczerwony kolor, stąd jego nazwa rodzajowa - krwistoborowik.

 

Miąższ zarówno kapelusza, jak i trzonu szatana sinieje pod wpływem dotyku. Starzejące się osobniki wydzielają charakterystyczny nieprzyjemny zapach.

Jest silnie trujący

Krwistoborowik szatański jest grzybem trującym. Jego spożycie powoduje ciężkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Toksyny zawarte w surowym owocniku wywołują zapalenie żołądka i jelit, ostatecznie wywołując połączenie biegunki, wymiotów, drgawek i bólu brzucha. Jak podkreślają leśnicy, ze względu na nieliczne obszary występowania i nieprzyjemny zapach owocników doniesienia o zatruciach tym grzybem są rzadkie.

 

Bogactwo ukryte w lasach

 

W polskich lasach występuje 1,4 tys. gatunków grzybów jadalnych. Jak podają leśnicy przeciętny Polak rozpoznaje około 15 gatunków grzybów, a wytrawny grzybiarz około 40 gatunków.

 

Poznańska RDLP podała, że w polskich lasach każdego roku zbiera się średnio około 100 tys. ton grzybów o rynkowej wartości około 700 mln złotych.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie