Nowe przypadki koronawirusa. Dane Ministerstwa Zdrowia, 15 października
Mamy 2771 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce i 49 zgonów - potwierdziło w piątek Ministerstwo Zdrowia. To o niemal tysiąc nowych zakażeń i 18 zgonów więcej niż przed tygodniem, bowiem w zeszły piątek odnotowano 1885 nowych zakażeń i 31 zgonów. W ciągu doby wykonano ponad 39,8 tys. testów na obecność koronawirusa.
Mamy 2771 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: lubelskiego (608), mazowieckiego (502), podlaskiego (321), łódzkiego (170), zachodniopomorskiego (139), małopolskiego (138), śląskiego (133), podkarpackiego (132), warmińsko-mazurskiego (103), wielkopolskiego (103), pomorskiego (98), kujawsko-pomorskiego (97), dolnośląskiego (96), opolskiego (38), świętokrzyskiego (36), lubuskiego (35).
22 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 933 834/ 76 067 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Dzienny raport o koronawirusie
W szpitalach przebywa 2877 osób z COVID-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów – podało Ministerstwo Zdrowia. Rok temu hospitalizowanych było 6538 osób, w tym 508 pod respiratorami.
W ciągu doby wykonano ponad 39,8 tys. testów na obecność koronawirusa.
MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 7765 łóżek i 831 respiratorów. Resort przekazał także, iż na kwarantannie przebywają 120 973 osoby, a wyzdrowiało dotąd 2 672 656 zakażonych.
Kolejny lockdown w Polsce?
W Polsce, do tej pory zaszczepionych jest niespełna 20 mln Polaków. Ponieważ obserwujemy coraz większą liczbę ofiar śmiertelnych wiceminister Kraska został zapytany przez dziennikarzy Polsat News o wprowadzenie obostrzeń i wymogi dotyczące szczepień.
ZOBACZ: USA. Zbadano możliwość zmieszania szczepionek przeciwko COVID-19
- My na bieżąco monitorujemy tę sytuację. W tych województwach, w których jest zdecydowanie mniej osób zaszczepionych, widzimy nie tylko zwiększoną liczbę nowych przypadków, ale także zdecydowanie większe obłożenie łóżek pacjentami z COVID-19 - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Dziś spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego oraz wojewodów z premierem
Kraska zauważył, iż województwo lubelskie ma już w tej chwili zajęte 61 proc. dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. - Oczywiście zwiększamy wolumeny tych łóżek - stwierdził.
WIDEO: Waldemar Kraska o nowych przypadkach koronawirusa i możliwym lockdownie na antenie Polsat News
Jeśli chodzi o obostrzenia, to "wydaje mi się, że będziemy podchodzić do tej sytuacji lokalnie, punktowo powiatami - poinformował. - Mamy dziś spotkanie ze wszystkimi wojewodami i premierem Morawieckim oraz odbędzie się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, na którym te decyzje będą zapadały - poinformował dziennikarzy.
Dodał, że "na obecną chwilę nie widzimy takiej potrzeby, aby wprowadzać jakieś restrykcje, ale to zależy tylko i wyłącznie od nas (wszystkich - red.)".
Kraska zapytany o to, czy sztab kryzysowy oznacza, iż będą otwarte ponownie szpitale tymczasowe odpowiedział, że "w Polsce wschodniej szpitale tymczasowe są już gotowe i przyjmują pacjentów". - W innych częściach kraju wojewodowie już rozpoczynają uruchamianie i przygotowywanie szpitali tymczasowych - poinformował. - Jesteśmy gotowi na zdecydowanie więcej pacjentów w szpitalach - dodał.
Poinformował, że na Mazowszu działają już szpitale tymczasowe w Warszawie, Radomiu i w Siedlcach. - W następnych dniach uruchamiamy szpital tymczasowy w Ostrołęce. W województwach Polski wschodniej - Lubelszczyzna, Podlasie - także szpitale tymczasowe są gotowe i przyjmują już pacjentów. W innych częściach kraju wojewodowie już rozpoczynają przygotowanie szpitali tymczasowych - mówił.
Trzecia dawka w Polsce i szczepionka dla dzieci
Trzecią dawkę przyjęło ponad 350 tys osób. Jest ona przeznaczona dla osób powyżej 50. roku życia i dla pracowników ochrony zdrowia. Europejska Agencja Leków w zeszłym tygodniu zatwierdziła ją dla wszystkich powyżej 18. roku życia.
Kraska zapytany, czy Ministerstwo Zdrowia myśli o rozszerzeniu katalogu uprawnionych do tzw. dawki przypominającej odpowiedział, że "w tej chwili to rozważamy i myślę, że ta decyzja będzie w niedługim czasie podjęta zgodnie z rekomendacją EMA".
Jeśli chodzi o szczepionkę dla dzieci powyżej 5. roku życia, wiceszef resortu zdrowia powiedział, iż "Europejska Agencja Leków twierdzi, że rekomendacja będzie na przełomie października i listopada, jeśli taka się pojawi, to myślę, że ta szczepionka będzie także w naszym kraju"