Niemcy. Komisja wyborcza chce powtórzenia wyborów w Berlinie

Świat
Niemcy. Komisja wyborcza chce powtórzenia wyborów w Berlinie
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Niemcy. Zdjęcie ilustracyjne

Podczas wyborów lokalnych 26 września w dwóch okręgach wyborczych w Berlinie doszło do naruszeń ordynacji wyborczej, mogących wpłynąć na podział mandatów - oceniła szefowa berlińskiej komisji wyborczej Petra Michaelis, cytowana w czwartek przez dziennik "Die Welt". Zapowiedziała ona złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby zarządzić powtórzenie głosowania.

Do nieprawidłowości podczas wyborów do lokalnego parlamentu, Izby Deputowanych, doszło w okręgu nr 6 - Charlottenburg-Wilmersdorf - oraz w okręgu nr 1 - Marzahn-Hellersdorf. W przypadku głosowania decydującego o przyznaniu mandatu bezpośredniego różnica głosów między pierwszym a drugim kandydatem była tam bardzo mała. „W takich przypadkach nieprawidłowości w dniu głosowania mogły wpłynąć na uzyskanie mandatu” – podkreśliła Michaelis na posiedzeniu komitetu wyborczego podsumowującym wybory.

 

Jak poinformowała Michaelis, nieprawidłowości stwierdzono ogółem w 207 z 2257 lokali wyborczych. „To liczba, która jest dla nas przerażająca, ale też irytująca” – powiedziała. Potwierdziła, że wybory w ponad 2 tys. lokali wyborczych przebiegły bez problemów.

 

ZOBACZ: Niemcy. SPD wygrała wybory do Bundestagu, CDU/ CSU na drugim miejscu

 

Po sprawdzeniu wszystkich odpowiednich dokumentów ze wszystkich okręgów wyborczych Berlina Michaelis przedstawiła szczegółową listę nieprawidłowości, w tym: opóźnienia w wysyłaniu kart wyborczych pocztą, brakujące lub dostarczone do niewłaściwych komisji karty do głosowania, a także chwilowe przerwy w procesie wyborczym i długie kolejki przed lokalami wyborczymi, które spowodowały, że kilkaset lokali wyborczych było otwartych dłużej niż pozostałe.

 

Michaelis trzy dni po wyborach złożyła rezygnację z pełnionej funkcji, biorąc na siebie odpowiedzialność za stwierdzone niedociągnięcia. Poprosiła Senat Berlina o natychmiastowe odwołanie jej ze stanowiska po posiedzeniach krajowej komisji wyborczej 11 i 14 października oraz o wyznaczenie następcy. W czwartek 14 października przestawiła wyniki pracy komisji i był to jej ostatni dzień w roli szefowej berlińskiej komisji wyborczej.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie