Polska przekazała 55 tys. szczepionek Kirgistanowi. "Darowizna dla partnerów zagranicznych"
Kirgistan jest kolejnym krajem, któremu Polska przekazała preparaty przeciw Covid-19. Darowizna jest wyrazem solidarności szczepionkowej wobec państw położonych w regionie środkowoazjatyckim.
Jak podaje resort dyplomacji w komunikacie, przekazanie szczepionek nastąpiło w poniedziałek na międzynarodowym lotnisku w Biszkeku. Preparaty zostały natychmiast rozdysponowane do regionalnych centrów szczepień.
Polska oddaje szczepionki Uzbekistanowi i Kirgistanowi
Według MSZ w ceremonii związanej z przekazaniem szczepionek uczestniczyli: zastępca ministra zdrowia i rozwoju społecznego Ulugbek Bekturganów, zastępca ambasadora RP w Kirgistanie z rezydencją w Nur-Sułtanie Tomasz Kollat, ambasador UE w Kirgistanie Eduard Auer oraz kierownik Konsulatu Generalnego w Ałmatach, konsul RP Jerzy Timofiejuk.
MSZ przypomina, że Kirgistan to już drugie po Uzbekistanie państwo Azji Środkowej, do którego trafiła w ostatnich miesiącach pomoc z Polski w postaci szczepionek.
"Okres ponad półtorarocznej pandemii pokazuje, że walka z COVID-19 stanowi globalne wyzwanie, a przeciwdziałanie chorobie i jej skutkom wymaga solidarności na poziomie ogólnoświatowym. Istotnym elementem przeciwdziałania zachorowaniu jest równy i bezpieczny dostęp do szczepień, których wciąż jeszcze brakuje w wielu miejscach na świecie, również w regionie Azji Środkowej. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej to ważny krok w walce z pandemią w wymiarze światowym" - podkreśla resort spraw zagranicznych.
"Szczepionki dla potrzebujących partnerów"
Jak zapewniono, Polska dysponuje obecnie odpowiednim zaopatrzeniem szczepionek, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb wewnętrznych, ale też podzielenie się z partnerami zagranicznymi w potrzebie. "Darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyraz wsparcia i solidarności z państwami, które borykają się z problemem pandemii" - dodało MSZ.
Przypomniano, że w ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała już do krajów tego regionu sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej. W minionych miesiącach szczepionki przeciwko Covid-19 trafiły m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii i Norwegii. Równolegle realizowane są projekty pomocy rozwojowej, mające również na celu niwelowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pandemia.
Czytaj więcej