Izrael. Naukowcy odizolują się na pustyni. Będą symulować, że są na Marsie
Grupa sześciu naukowców z Izraela i Austrii celowo odizoluje się na pustyni Negew, na południu Izraela. Obszar ten przypomina powierzchnię Marsa, a celem eksperymentu jest symulowanie pobytu na tej planecie i testowanie możliwych schematów pracy i życia.
Naukowcy spędzą w izolacji w kraterze Ramon na pustyni Negew około miesiąc. Wybudowana baza, nazwana AMADEE-20, służy za "dom" oraz miejsce pracy i przeprowadzania eksperymentów.
ZOBACZ: Marsjański helikopter Ingenuity szykuje się do wyjątkowo groźnego lotu
Wszystko wybudowano tak, jakby powstawało na powierzchni Czerwonej Planety. Tak też zachowują się naukowcy, chodząc na zewnątrz w kombinezonach. Mają do dyspozycji kosmiczny łazik, a obok bazy powstała mała elektrownia słoneczna.
Projekt AMADEE-20
Baza oraz teren wokół niej pozostają pod stałą obserwacją kamer. Nagrany w ten sposób materiał ma pomóc w ustaleniu jak pracują naukowcy oraz prześledzeniu schematów ludzkich zachowań, by sprzęt i działania naukowców były bardziej efektywne.
- Sześciu członków zespołu jest stale pod obserwacją kamer, ich parametry życiowe są monitorowane, a ich ruchy wewnątrz bazy są śledzone, aby analizować ulubione miejsca, w których pracują i przebywają. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć tak istotny w misji czynnik ludzki - wyjaśniał Gernot Gromer, nadzorujący misję z ramienia Austriackiego Forum Kosmicznego.
Projekt AMADEE-20 pierwotnie miał się odbyć w 2020 r., ale został przełożony z powodu pandemii COVID-19. Organizują go we współpracy Austriackie Forum Kosmiczne oraz Izraelska Agencja Kosmiczna.
20 eksperymentów
- Mamy nadzieję, że każdy błąd, jaki popełniamy tu na Ziemi, nie zostanie powtórzony na Marsie - dodał Gromer.
Sześcioosobowy zespól przeprowadzi ponad 20 eksperymentów w kilkunastu dziedzinach, w tym geologii, biologii i medycyny. Będą testować między innymi system nawigacyjny ułatwiający poruszanie się po Marsie.
Czytaj więcej