Izrael: archeolodzy odkryli wielką winnicę sprzed około 1500 lat
Izraelscy archeolodzy w mieście Jawne na południe od Tel Awiwu natrafili na wielką winnicę, datowaną na okres bizantyjski sprzed nawet 1500 lat - przekazali w poniedziałek badacze. To największy dotychczas odkryty kompleks produkcji wina na świecie z tego okresu - podał w poniedziałek "Times of Israel".
Archeolodzy poinformowali, że kompleks datowany na IV - V wiek n.e. składa się z pięciu pras do winogron, magazynów przeznaczonych na leżakowanie trunków oraz pieców do wypalania naczyń, w których trzymano wino. Każda z pras ma powierzchnię około 225 m kw.
Prace archeologiczne trwały przez ostatnie dwa lata, a na sam obiekt natrafiono podczas rozbudowy w mieście Jawne.
2 mln litrów wina rocznie
Badacze szacują, że winiarnia mogła produkować około 2 mln litrów wina rocznie. - Bazując na zdolnościach produkcyjnych tych pras do wina szacujemy, że można było w nich wyprodukować około 2 mln litrów rocznie. Pamiętajmy, że cały ten proces odbywał się ręcznie - napisali archeolodzy w komunikacie prasowym.
ZOBACZ: W Jaśle powstanie miejska winnica
W starożytności wino było nie tylko istotnym towarem eksportowym, ale także źródłem przyjemności - przypomina Jon Seligman, jeden z nadzorujących wykopalisko. - Poza tym, (...) w czasach, gdy woda była często zanieczyszczona, wino było bezpiecznym napojem do picia - dodał.
Powstanie park archeologiczny
Po zabezpieczeniu wykopaliska w najbliższej przyszłości teren ma być udostępniony zwiedzającym jako park archeologiczny - przekazała izraelska gazeta.
Czytaj więcej