USA. Setki tysięcy dzieci osieroconych przez pandemię Covid-19

Świat
USA. Setki tysięcy dzieci osieroconych przez pandemię Covid-19
Pixabay/zdjęcie ilustracujne
Wskutek Covid-19 ponad 120 tys. dzieci straciło głównego opiekuna

W ciągu ostatnich 15 miesięcy pandemii Covid-19 ponad 120 tys. dzieci w Stanach Zjednoczonych straciło swojego głównego opiekuna, tj. rodzica lub dziadka – podała w czwartek agencja Associated Press.

22 tys. dzieci zostało dotkniętych śmiercią również "drugorzędnego opiekuna", czyli na przykład dziadka, który zapewniał mieszkanie, ale nie zaspokajał podstawowych potrzeb małoletniego.

 

Wyniki badań, opublikowanych w czasopiśmie medycznym "Pediatrics", wskazują, że liczba osieroconych nieletnich jest większa niż dotąd szacowano. Dane liczbowe pokazują, że ponad połowa dzieci, które straciły swojego podstawowego żywiciela i opiekuna, należy do grupy pochodzenia afroamerykańskiego (26 proc.) i latynoskiego (32 proc.). Statystyki przedstawiają się odmiennie w różnych stanach, np. w Kalifornii 67 proc. osieroconych dzieci to Latynosi.

"Potrzebna dodatkowa pomoc dla dzieci"

Twórcy projektu badawczego posłużyli się terminem "sieroctwo" także w odniesieniu do najmłodszych, których krewni pozostają przy życiu. Chcieli podkreślić dalekosiężne skutki psychologiczne i materialne utraty najbliższej osoby sprawującej opiekę. Zaznaczyli też, że zgony prawnych opiekunów nieletnich nie były tylko bezpośrednim skutkiem zakażenia koronawiriusem, ale mogły wynikać z chorób współtowarzyszących, które Covid-19 ujawnił bądź zaostrzył.

 

ZOBACZ: Covid-19 wpędził nas w depresję. Trzykrotny wzrost zachorowań w pierwszym roku pandemii

 

- Do dzieci, które zostały najbardziej poszkodowane przez pandemię, należy skierować dodatkową pomoc – powiedziała jedna z autorek badań, dr Alexandra Blenkinsop z Imperial College London.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie