Naukowcy znaleźli białko odpowiedzialne za wspomnienia. "Klucz do zrozumienia pamięci"

Technologie
Naukowcy znaleźli białko odpowiedzialne za wspomnienia. "Klucz do zrozumienia pamięci"
pixabay/zdj. ilustracyjne
Ich zdaniem odkrycie może w przyszłości być pomocne w przypadku leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Naukowcy z Cambridge University ogłosili, że prawdopodobnie istnieje białko odpowiedzialne za możliwość wymazywania wspomnień i modyfikowania pamięci. Przeprowadzone na zwierzętach badania wskazują ich zdaniem, że może ono służyć jako marker mózgowy dotyczący zmiany lub zapomnienia przeżyć emocjonalnych. Technologia może okazać się przełomem w leczeniu zespołu stresu pourazowego.

Naukowcy zaprezentowali swoje odkrycie podczas Konferencji ECNP w Lizbonie, na której omawiane są najnowsze badania z dziedziny neuropsychofarmakologii.

 

ZOBACZ: Skamieniałości sprzed kilkuset milionów lat promieniują. Niezwykłe odkrycie polskich naukowców

 

Podczas wystąpienia pokazali pracę wykazującą, że obecność białka "podpory" (ang. shank protein), działającego jak rusztowanie dla receptorów determinujących siłę połączeń między neuronami, umożliwia modyfikację wspomnień u zwierząt leczonych propranololem.

 

Ich zdaniem odkrycie może w przyszłości być pomocne w przypadku leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD) i innych zaburzeń psychicznych u ludzi.

Degradacja białka kluczem do pamięci?

Tłumaczyli, że kiedy wspomniane białko ulegnie degradacji, wspomnienia stają się modyfikowalne. Przekonywali, że udało im się udowodnić prawdziwość wyników przełomowego eksperyment z Nowego Jorku, które przeprowadzono w 2004 roku.

 

ZOBACZ: Naukowcy wykryli trzy rekordowe trzęsienia na Marsie. Kataklizmy nie tyko na Ziemi?

 

Wówczas badacze zauważyli, że zwierzęta leczone propranololem umiały zapomnieć o wyuczonej traumie.

 

- Trenowaliśmy szczury, aby skojarzyły kliker z łagodnym elektrycznym wstrząsem stóp, aby stworzyć pamięć strachu, podobną do sposobu, w jaki Pawłow ćwiczył psy ponad sto lat temu. Następnie przypomnieliśmy szczurom o tym wspomnieniu, czyli "reaktywowaliśmy pamięć", wprowadzając sam kliker, a zaraz po tym przypomnieniu podaliśmy zastrzyk beta-blokera propranololu - powiedziała kierująca zespołem badaczka dr Amy Milton.

"Plastyczna pamięć"

Podkreśliła, że naukowcy "nie zaobserwowali amnezji, która była wcześniej opisywana w literaturze po podobnej interwencji". - Następnie wykorzystaliśmy obecność białka trzonu, aby ustalić, czy wspomnienia stały się niestabilne i stwierdziliśmy, że tak się nie stało - dodała.

 

- Oznacza to, że białko trzonu może być biomarkerem dla plastycznej pamięci. Nie wiemy jeszcze, czy jest bezpośrednio zaangażowany w degradację pamięci, czy też jest produktem ubocznym głębszej reakcji. To, co robi, to daje nam dostęp, klucz do jednych z pierwszych drzwi w zrozumieniu biochemii pamięci - podkreśliła Milton. - Musimy pamiętać, że jest to praca na zwierzętach; mózgi ludzi są podobne, ale znacznie bardziej złożone - stwierdziła badaczka.

 

Komentując, dr Livia de Picker z Uniwersytetu w Antwerpii powiedziała: "To interesująca praca. Odsłonięcie tego, co sprawia, że mamy ​​pamięć, jest niezwykle trudne, a ta praca przybliża nas o krok do zrozumienia, w jaki sposób wspomnienia są zachowywane i zmieniane. W tym procesie przed nami długa droga i oczywiście przeniesienie tych kroków na ludzi będzie trudne". - Ale to daje nam nadzieję, że w końcu możemy pomóc ludziom, którzy cierpią na wspomnienia stresu traumatycznego - przytacza słowa uczonej portal "Eureka Alert Science News".

rsr/pdb / "Eureka Alert Science News" / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie