Biskupi apelują o korytarze humanitarne. "Do pogodzenia z Łukaszenkowymi manipulacjami"

Polska
Biskupi apelują o korytarze humanitarne. "Do pogodzenia z Łukaszenkowymi manipulacjami"
Polsat News
Szef KAI Marcin Przeciszewski przybliżył ideę korytarza humanitarnego

– Straż Graniczna ma swoje obowiązki, ale chodzi o znacznie szerszą koncepcję – wskazał redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. – Dlatego abp Gądecki zaapelował powrót do idei korytarzy humanitarnych – wyjaśniał w Polsat News słowa hierarchy.

W komunikacie przekazanym w poniedziałek przez biuro prasowe przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wskazał, że chrześcijańskim zadaniem w stosunku do migrantów i uchodźców jest "pomoc medyczna i humanitarna oraz szukanie rozwiązań służących dobru wspólnemu".

Kościół apeluje o korytarze humanitarne od sześciu lat

– Oczywiście nie kwestionujemy konieczności obrony granic ani przeciwstawienia się manipulacji Łukaszenki. Ale skoro jesteśmy ludźmi i chrześcijanami, to mamy obowiązek niesienia pomocy. Biskupi, a wczoraj także abp Gądecki, piszą dokładnie to, że obowiązek obrony granic jest do pogodzenia z obowiązkiem niesienia pomocy ludziom – powiedział Przeciszewski.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Ciężarna migrantka z Konga. Kobieta urodziła w szpitalu

 

Dodał, że w podobnym tonie wypowiadał się w piątek abp Kazimierz  Nycz. – Tu nie ma sprzeczności – podsumował dziennikarz. Przypomniał, że za ideą korytarzy humanitarnych polski Kościół opowiada się od sześciu lat, ale bezskutecznie.

 

WIDEO: Marcin Przeciszewski o apelu biskupów. Czym jest "korytarz humanitarny"?

 

 

- Tu chodzi o sprowadzenie na terytorium kraju uchodźców najbardziej potrzebujących, którzy są starzy, chorzy, często wymagający hospitalizacji czy małe dzieci – wyjaśnił, dodając, że "tak się dzieje np. we Włoszech, we Francji, w Belgii i w kilku innych krajach". – To jest robione przez organizacje humanitarne, z tym że musi to być dokonywane w porozumieniu z władzami państwa – powiedział.

Prześwietlanie uchodźców

Jak dodał, rolą państwa jest m.in. "prześwietlanie" uchodźców, by ich imigracja odbywała się w bezpieczny sposób. – W ciągu ostatnich lat do Włoch sprowadzono w ten sposób, ok. 3,7 tys. osób – powiedział Przeciszewski.

 

ZOBACZ: Migranci na granicy. Błaszczak apeluje, by nie ulegać propagandzie

 

Zaznaczył też, że udzielanie pomocy osobom najbardziej potrzebującym, także tym u progu śmierci – co "też zdarzało się na polsko-białoruskiej granicy", jest "do pogodzenia z obroną granicy przed tymi Łukaszenkowskimi manipulacjami".

pdb/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie